Uranyumu zenginleştirmek ne demek
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Uranyumu zenginleştirmek ne demek

Uranyumu zenginleştirmek ne demek

   

Uranyumu zenginleştirmek ne demek

Otuz yıl kadar önce, flüorışıl tuzları dolayısıyla değer kazanan uranyum, atom bombalarının patlayıcı maddesi ve özellikle de nükleer reaktörlerin yakıtı olarak kullanılmaya başladığı günden bu yana, çağımızın en değerli madenlerinden biri durumuna gelmiştir. Uranyum, sanayileşmiş ülkelerde yaşama düzeyinin yükselmesine olanak sağlayan ve petrolün yerini tutan bir enerji kaynağıdır.

Uranyum, görünüşüyle demire benzeyen, çok ağır bir madendir. Doğal uranyum, çok çeşitli, güç ve karmaşık işlemlerden sonra, uranyumun pekblend denilen en zengin filizinden elde edilir. Bu doğal uranyum, (kimyasal özellikleri aynı, fakat atom ağırlıkları farklı) iki «izotop»tan oluşur: uranyum 238 ve uranyum 235. Bunlardan yalnızca uranyum 235 fisyona uğrayabilir (fisyon: uranyum çekirdeğinin iki parçaya bölünmesi), tepkime meydana getirebilir ve ısı sağlayabilir.

Ne yazık ki uranyumun bileşiminde ancak 100'de 0,7 oranında uranyum 235 vardır. Mümkün olan en yüksek enerjiyi elde edebilmek için, bileşimindeki uranyum 235 oranını çoğaltarak, uranyumu «zenginleştirmek» gerekir. Bu işlem, uranyum gaz haline dönüştürüldükten sonra, iki şekilde yapılabilir. Birinci usulde, gaz uranyum, iki kilometre boyunca gruplar halinde yerleştirilmiş, üzerleri gözenekli binlerce bölmeden geçirilir. Bu gözenekli bölmeler, süzgeç görevini yapar ve daha ağır olan uranyum 235'i alıkoyarlar. ikinci usulda, gaz uranyum, büyük bir hızla dönen bir çeşit kabın içine sokulur. Bu cihaz, kaymağı sütten ayıran bir krema makinesi gibi çalışarak, ağır uranyumun merkezde toplanmasını sağlar.

Çok daha bol olan uranyum 238'den daha iyi yararlanmak için, onu plütonyuma dönüştüren «sürjeneratör»ler tasarlanmıştır. Plütonyum, tabiatta hiç bir zaman rastlanmayan bir madendir. Uranyum 235 gibi fisyona uğrayabilir ve bunun sonucu meydana getirdiği zincirleme tepkime, atom reaktörlerinin çalışmasını sağlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna