Kontrplak nedir nasıl yapılır
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kontrplak nedir nasıl yapılır

Kontrplak nedir nasıl yapılır

   

Kontrplak nedir nasıl yapılır

Sıcaklık ve nem etkisiyle bozulmayan, dayanıklılığını kaybetmeyen düz tahtadan büyük yüzeyler elde etmek için tahta levhaların, elyafları birbirine çapraz gelecek biçimde üst üste yapıştırılması düşünüldü. Bu şekilde hazırlanan kontrplak, yapıldığı tahtanın görünümünü ve kalitesini muhafaza eder.

Kontrplak, üstüste yapıştırıldıktan sonra iyice sıkıştırılmış incecik tahtalardan meydana gelen, esnek, fakat dayanıklı bir tahtadır.

Tahta kaplamalar bıçkı makinesiyle kesilir. Tıpkı bir kalemtıraş gibi çalışan hızar, güçlü çelik kesicisiyle karşısında uzunlamasına dönen bir tomruğa dayanır ve bütün yüzey üzerinden, kağıttan bir rulo gibi kıvrılan birkaç milimetre kalınlığında çok büyük bir levha keser. Kontrplak yapmak İçin büyük çaplı kütükler ve düzgün dokulu ağaç türleri seçilir. En çok kullanılan ağaç okume'dir, ama çam, kayın, meşe ve akçaağaçtan da yararlanılır. Bazı ağaçlar renkleri ve damarlarının biçimi nedeniyle çok tutulur.

Elde edilen bu uzun tahta levha daha sonra ticarî boyutlara uygun olarak kesilir: en küçükler 0,90 x 1,50 metre en büyükler, 1,50 x 2,50 metre boyutlarındadır. Artık sıra yapıştırma işlemine gelmiştir. Bir kontrplak kaplama'da, orta kata simetrik olarak yerleştirilmiş daima tek sayıda kat bulunur. Yan yana iki katın elyafı hiçbir zaman birbirine paralel olmaz; 45, 60 ve genellikle 90 derecelik açılarla kesişirler. Yapıştırmada sentetik yapıştırıcılardan yararlanılır. Dış kaplamalar için fenol, iç kaplamalar için de üre tutkalı kullanılır. Daha sonra kenarlar kesilip, düzeltilir, yüzeyler zımparalanarak pürüzleri giderilir.

Lata, orta katı bıçkıdan geçirilmiş bir kontrplaktır. Elyaflı panolar ise birbirine kaynaşacak şekilde yapıştırılmış talaş ve yongalarla hazırlanır.

Kontrplak marangozluğun bütün bölümlerinde, mobilyacılıkta, doğramacılıkta, ambalaj sanayiinde büyük ölçüde kullanılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna