Uçak gemisi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Uçak gemisi hakkında bilgi

Uçak gemisi hakkında bilgi

   

Uçak gemisi hakkında bilgi

Keşif, savaş ya da bombardıman uçaklarının hedefe mümkün olduğu kadar yaklaşabilmelerini sağlamak için, ileri gelen bazı ülkelerin deniz kuvvetleri, «uçak gemisi» denilen çok büyük gemiler inşa etmişlerdir. Bu gemiler, iniş ve kalkış pistleri, hangarlar, onarma atelyeleri ve yakıt ya da erzak ikmali için gerekli tesislerle donatılmıştır.

Uçak gemisi, gövdesinin içinde uçak taşıyan, büyük bir düzlük şeklindeki güvertesiyle de “ uçakların iniş ve kalkış yapabilmelerini sağlayan dev bir gemidir. Diğer bir ifade ile Uçak gemisi, uçakların denizlerde pist olarak kullanabileceği özellikte inşa edilmiş yüzer hava alanı olarak görev yapan büyük tonajlı savaş gemisidir.

En büyük uçak gemilerinden birinin özelliklerine şöyle bir göz atıldığında, bu gemilerin gücü ve boyutları üstüne bir fikir edinilebilir: geminin bir ucundan öbür ucuna uzanan uçuş güvertesi, 76 metre eninde, 335 metre uzunluğunda bir pist meydana getirir ve bacalarla kaptan köprüsü yanda olduğundan üzerinde hiçbir engel bulunmaz; burunda, uçakları fırlatmaya yarayan pek çok «mancınık» vardır; omurgaya göre biraz eğik olan, frenleme düzenekleriyle donatılmış iniş pisti, gemiye dönerken yavaşlamak için kanca atacak vakit bulamayan uçakların bile hiçbir engelle karşılaşmadan rahatça iniş yapmasına elverişlidir.

280.000 beygir gücündeki nükleer reaktörü sayesinde bu dev gemi saatte 60 kilometre yol alabilir ve hiç yakıt ikmali yapmaksızın, ortalama 50 kilometre/saat hızla dünya çevresinde üç kez dolanabilir. Çok dengeli ve manevra yeteneği çok fazla olduğundan, daima rüzgârı başa alarak seyredebilir: geminin kendi hızı rüzgârın ve uçakların hızına eklendiğinden manevra olanağı daha da kolaylaşır.

Geminin hangarlarında, küçük denizaltı avcı uçaklarından 30 tonluk bombardıman uçaklarına kadar yüzlerce uçak barınabilir. Birkaç kat üzerine yerleştirilmiş olan bu uçaklarla uçuş güvertesi arasındaki bağlantıyı asansörler kurar. Yüzlerce elektronik makine, 4.000 kişilik mürettebatın en iyi çalışma koşullarında ve her türlü konfor içinde yaşamasını, ayrıca tam bir güvenlik içinde dakikada üç uçağın havalanmasını ya da iki uçağın güverteye inmesini sağlar.

Uçak Gemisi Olan Ülkeler ve Sayıları

ABD 20
Fransa 4
Japonya 3
Avustralya 2
İtalya 2
Hindistan 2
Güney Kore 1
Birleşik Krallık 1
Brezilya 1
Tayland 1
İspanya 1
Çin 1
Rusya 1

İlk uçak gemisi çalışmaları, I Dünya Savaşı'ndan da eskiye dayanır. Çeşitli değişikliklere uğratılıp uçak gemisine dönüştürülen USS Pensylvania'ya inen Eugene Ely, böylelikle bir yeniliği gerçekleştirip tarihe geçmiştir. (Kasım 1910)

İlk gerçek uçak gemisi unvanı ise İngiliz Donanması'na bağlı İngiliz HMS Ark Royal'a bahşedilmişti. Aslen bir ticaret gemisi olan bu gemi, USS Pennsylvania'da olduğu gibi çeşitli değişikliklere uğratılarak, üzerine uçakların iniş ve kalkışlarını yapabileceği bir pist eklenmiştir. 1914'de denize inen bu gemi, I. Dünya Savaşında Çanakkale Cephesinde de bulunmuştur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna