Solucanlar hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Solucanlar hakkında bilgi

Solucanlar hakkında bilgi

   

Solucanlar hakkında bilgi

Solucanlar ne yer yani solucanlar nasıl beslenir. Solucanlar kaç yıl yaşar, solucanlar omurgalı mıdır ve solucanlar nasıl ölür. İşte solucanlar özellikleri hakkında tüm detaylar.

Solucanlar grubuna giren hayvanların vücutları da yumuşakçalarda olduğu gibi yumuşak ve üzeri ince nemli bir örtüyle kaplıdır. Ancak vücutlarını saran bir kabukları olmadığı için diğer yumuşakçalardan ayrılırlar. Kurtlar adı verilen bu grup da üç sınıfa ayrılır:

1. Halkalı solucanlar
Yer solucanı sülükler ve daha bir çok kara ve deniz solucanı bu grupta bulunmaktadır.

2. Yassı solucanlar
Vücutları yaprak veya kabak çekirdeği gibi yassı olan bu grubun en tanınmış örneği tenyalarıdır.

3. Yuvarlak solucanlar
Bu grupta bulunanların vücutları yuvarlak ve uzundur. En çok bilinen örnekleri kıl kurdu, bağırsak solucanı, trişinlerdir.

Solucanlar, Omurgasız hayvanlar sınıfında yer alırlar. Solucanlar ya nemli yerlerde, yada insan ve hayvan vücudunda asalak olarak yaşarlar. Solucanlar toprakta çürümüş besinler ve organik maddeler ile beslenmektedir. Kapalı dolaşım sistemi vardır ve derisiyle solunum yapar. Yumurta ile çoğalırlar ve ortalama 2 ile 6 yıl arası yaşarlar.

YER SOLUCANI
Solucanların halkalı solucanlar bölümünden olan yer solucanları genelikle nemli topraklarda yaşarlar. Bunların ince uzun vücutları yılankavi şekilde hareket eder. Çoğu zaman toprağın altındadırlar. Bunların vücutlarında 150-175 halka vardır. Yaprak ve bitki kırıntıları ile beslenirler.

SOLUCANIN ÜÇ ÖZELLİĞİ

Üreme: Solucanlar erselik hayvanlarıdır. Yani hem erkek hem dişi organ aynı hayvan üzerinde bulunur. 13.ncü halkada bir çift yumurtalık, 10 ve 11. inci halkada da bir çift erbezi vardır. Bunlarda çiftleşme bir hayvan üzerinde olduğu gibi, iki solucanda birbiriyle çiftleşir.

Hareket: Solucanlarda bulunan halkalı kaslar bu hayvanın hareketini sağlar. Baştan itibaren bu kaslar sıra ile kasılarak hayvanın ilerlemesini kolaylaştırır. vücudun üstünde bulunan kıl gibi bölümler solucanın ilerlemesine yardım eder.

Sindirim: Yer solucanın bir kesiti alındığında ortasında bir delik bulunduğu görülür. Bu delik baştan itibaren kuyruk kısmına kadar bütün halkalarda devam eder ve bağırsak vazifesi görür. Besin artıkları bu delik vasıtasıyla dışarı atılır. Bu deliğin hemen altındaki kabarcık karın damarıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna