Omurgasız hayvanlar nelerdir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Omurgasız hayvanlar nelerdir

Omurgasız hayvanlar nelerdir

   

Omurgasız hayvanlar nelerdir

Omurgasız hayvanlar nelerdir ve omurgasız hayvanlar kaça ayrılır? İşte omurgasız hayvanlar örnek ve omurgasız hayvanlar hakkında bilgi.

Hayvanlar dünyasının ikinci büyük koluna "Omurgasız Hayvanlar" denir. İsimlerinden de anlaşıldığı gibi bu kola giren hayyanlarda omurga yoktur. Yani omurgasızlar, bir omurgası olmayan hayvanlara verilen genel bir isimdir. Vücudun iç organlarını koruyan, ona dik durmayı sağlayan iskelet bulunmaz. Bunlara, ""İskeletsiz Hayvanlar" da denilebilir. Vücutları yumuşaktır. Omurgasız hayvanlar genellikle altı kısma ayrılır. Bunlar;

1. EKLEM BACAKLILAR
Böcekler, örümcekler, kabuklular ve çok ayaklılar.

2. YUMUŞAKÇALAR
Karından bacaklılar, yassı solungaçlılar (midyeler), kafadan bacaklılar (Mürekkep balığı, ahtapot).

3. SOLUCANLAR
Halkalı solucanlar, yassı solucanlar ve yuvarlak solucanlar.

4. DERİSİ DİKENLİLER
Deniz kestanesi, deniz yıldızı.

5. SÖLENTERLER
Polipler, medüzler, mercanlar.

6. SÜNGERLER

Omurgasız hayvanların bir bölümü karada bir bölümü suda yaşar. Karada yaşayan hayvanlar trake solunumu yada deri solunumu yaparlar. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar ise solungaçlarıyla solunum yapar. omurgasız hayvanların akciğerleri yoktur. Bu Omurgasız hayvanlar yumurta ile çoğalır. Çekirge, örümcek, kelebek, hamam böceği, sivrisinek çevremizde gördüğümüz omurgasız hayvanlardır. Ahtapot, yengeç, istakoz, midye, deniz kestanesi, denizyıldızı, sünger, denizanası ve mercanlar suda yaşayan omurgasız hayvanlara örnektir. İnsanların çevrelerinde sık karşılaştıkları omurgasız hayvanlar eklem bacaklılar ve solucanlardır.

Yengeç, istakoz, akrep, örümcek, kırkayak, arı, karınca ve kelebekler eklem bacaklılar olarak adlandırılır. Eklem bacaklı hayvanlar kanatları ve eklem bacaklarıyla hızlı biçimde hareket ederler. Eklem bacaklı hayvanlar yumurta ile çoğalır.

Eklem bacaklılardan karasinekler ve sivrisinekler insanlara pek çok hastalık bulaştırabilirler. Genelde pis ortamlarda bulunan ve çoğalan bu canlılardan karasinekler insanlara tifo , kolera ve dizanteri gibi hastalıkların mikroplarını taşır.

Sivrisinekler ise sıtma adı verilen bir hastalığı sebep olan mikropları insanlara bulaştırabilir.

Diğer bir eklem bacaklı hayvan olan arı insanlara faydalı bir hayvandır. Arıların ürettiği bir salgı olan bal önemli bir besin kaynağıdır.

Nemli yerlerde ve sularda yaşan solucanlar da sık karşılaştığımız omurgasız hayvanlardandır. Genelde toprak altında yaşayan toprak solucanı, toprak altındaki bitki ve hayvan artıklarıyla beslenir. İnsanlar için zararlı olan solucanlar da vardır. Bunlar insan vücudunda asalak olarak yaşar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna