Kar ve dolunun oluşumu hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kar ve dolunun oluşumu hakkında bilgi

Kar ve dolunun oluşumu hakkında bilgi

   

Kar ve dolunun oluşumu hakkında bilgi

Su buharı, sıcaklığı sıfır santigrat derecesinin altındaki bir hava kütlesi içinde yoğunlaştığında, ya yere düşerken hafif beyaz yumaklar halinde toplaşan kar billurları, ya da saydam ve mat buz katmanlarıyla birleşerek ağır dolu tanelerini meydana getiren buz billurları biçimine dönüşür.

Dolu, yaz aylarında, rüzgârın büyük bir gümbürtüyle oradan oraya sürüklediği kümülonimbüs denilen kalın gri bulutlarda oluşur. Billurlaşma, sıvı, katı ya da elektrik yüklü yoğunlaşma çekirdeklerinin çevresinde meydana gelir. Dolu taneleri yere doğru büyük bir hızla düşer ve yaprakları, çiçekleri, meyvaları yerle bir edip küçük hayvanların ölümüne yol açar: bazı tanelerin ağırlığı aşağı yukarı iki kiloya yakındır. Daha dolu taneleri düşmeden önce dolu dağıtıcı füzelerle bulutları parçalayarak ya da bunlara gümüş veya kurşun iyodür billurları serperek buluttaki su buharının yağmura dönüştürülmesiyle doludan korunulabilir. Son yıllarda zengin tarım alanlarının üzerine plastik ağlar da gerilmeye başlanmıştır.

Kar ise, çok değişik biçimlerde; herbiri altı kollu küçük, güzel billlurlar halinde billurlaşır ve bu billurlar birbirleriyle kaynaşarak kar tanelerini oluşturur. Biçimleri havaya karşı büyük bir direnç yüzeyi meydana getirdiğinden, kar taneleri yere doğru yavaş yavaş, sessizce süzülürler. Bu taneler öylesine hafiftir ki, rüzgâr karları önüne katıp sürükleyerek birkaç metre kalınlığında kar tepeleri yapabilir. Ya da yeniden havaya doğru savurarak yer hizasında saydamsız, görmeyi önleyen bir bulut oluşturabilir: buna «kar fırtınası» diyoruz. Kar, bitkilerin üzerine, arada bir hava katmanı bırakarak güzel beyaz bir manto örter ve böylece onları don olayından korur. Karların birdenbire erimesinden sonra şiddetli bir don olayı olmadıkça karın tarıma hiçbir zararı dokunmaz.

Karın Oluşumu kısaca
Yüksek bulutlardaki su damlacıkları, soğuk havanın etkisiyle minik buz taneciklerine dönüşür. Bunlar, birleşerek yeterli büyüklüğe ulaştığında kar taneleri şeklinde yeryüzüne düşer.

Dolunun Oluşumu kısaca
Yağmur damlaları fırtına nedeniyle donar. Yere doğru inerken hava akımları bunları bir aşağı bir yukarı sürükleyerek daha büyük buz parçaları hâline getirir. Ağırlaşan buz parçaları yere düşer. Buna dolu denir. Havadaki su damlacıkları yeryüzüne yakın yerde soğuduğu zaman sis oluşur. Havadaki su buharı, taş toprak ve yaprak gibi soğuk katı maddeler üzerinde gece yoğunlaşarak su damlacıklarına dönüşür. Bu damlacıklara çiy denir. Daha çok ilkbahar ve yaz mevsimlerinde sabah erken saatlerde görülür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna