Yağmurun oluşumu kısaca
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Yağmurun oluşumu kısaca

Yağmurun oluşumu kısaca

   

Yağmurun oluşumu kısaca

Bulutları oluşturan minik su damlacıklarının yağmur halinde yere düşmesi için, bu damlacıkların bir ila beş milimetre çapında oluncaya kadar büyümesi gerekir. Hava iyice soğuduğunda, damlacıklar rüzgârın çalkalandırdığı hava içinde birbiriyle çarpıştığında ya da yere düşerken birbirleriyle kaynaştıklarında çapları bu büyüklüğe ulaşır.

Bulutlardaki su damlacıklarının ağırlığı son derece az olduğu için yere doğru ancak saniyede bir santimetrelik bir hızla düşerler. Demek ki yüz metre kadar bir yükseklikten düşmeleri için aşağı yukarı üç saat geçmesi gerekir ve yükselen en hafif bir hava akıntısı damlacıkların düşüşünü engellemeye yeter. Damlacıklar önemli bir engebeye çarptıklarında, daha soğuk bir yüzeyle karşılaşmaktan ya da yükselme sırasındaki ısı kaybından ileri gelen soğuma sonucunda irileşirler. Rüzgâr akıntılarının birbirine doğru yaklaştığı alçak basınç bölgelerinde de gene damlacıklar büyür. En iri damlaların düşme hızı 8 metre/saniye'ye yani saatte yaklaşık olarak 30 kilometreye ulaşabilir. Çöllerde, çok yüksek bulutlardan yere doğru yavaş yavaş düşen damlalar çoğu zaman daha yarı yolda buharlaşırlar ve hiç bir zaman toprağa erişemezler. Bulutlara buz billûrları, gümüş ya da kurşun iyodür, hatta sodyum klorür, yani bildiğimiz mutfak tuzu billurları serpmekle yapay olarak yağmurun düşmesi sağlanabilir. Düşen yağmur miktarı bölgeden bölgeye çok değişir. 24 saat içinde düşen yağmur yüksekliği açısından dünya rekoru 1,87 metre ile Réunion adasındadır. Bütün yeryüzünde yıllık yağış ortalaması 1 metredir. Fakat aynı süre içinde Rize 2,42 metre, Iğdır ise 0,25 metre yağış alır. Bu ortalama Hawai adalarında 12,36 metreye yükselirken Şili'deki Arica çölünde sadece 0.8 milimetredir.

Şimdi bu bilgileri verdikten sonra tekrar yağmurun oluşumunu kısaca bi ele alalım. Yağmurun oluşumu şöyledir;

Yeryüzündeki sular ,Güneş"in etkisiyle buharlaşır ve yükselir. Yükseklerde bulunan soğuk hava Su buharını çok küçük su damlacıklarına ya da buz kristallerine dönüştürerek bulutlar  oluşur. Küçük ve yere düşmeyecek kadar hafif olan su damlacıkları havanın etkisiyle gökyüzünde dolaşır. Su damlacıkları birleşerek büyüyüp ağırlaştığında yağmur olarak yere iner.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna