Ağulu Kökün Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Ağulu Kökün Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ağulu Kökün Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Ağulu Kökün Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bin derde deva bir ottur. Hindistan"da helahel denilen yerlerde ve Hind dağlarında yetişir. Ağulu kök çiçeğinin güzel bir kokusu vardır, kökü çok makbuldür, ezildiği zaman menekşe rengini alır. Bu ot bütün zehirlere karşı panzehir olarak kullanılır. Engerek yılanı, akrep gibi zehirli haşaratın sokmasında cedvarı hastaya üzüm şurubuyla içirseler, derhal zehiri def eder.

Vücutta olan her türlü ağrılara gülsuyu veya sirke ile sürülse faydalıdır. İdrar yolları yanıklığı için suyundan içilmesi fayda verir. Ferahlık verir. Kalbi zayıf olanlarda, nefes darlığında bir danek şurup ile içilirse kuvvet verir. Veba salgınlarında yemek çok faydalıdır. Safraya, cerahatli yaralara, urlara, bilhassa koltuk ve but kısımlarında olan açılmamış yaralara sirke ile sürülürse, derhal iyileştirir. Eski ve habis yaralara ekilse, çürük etleri tertemiz yapar.

Mide ağrılarına cedvar sıcak gülsuyu ile karıştırılıp içilirse ağrıyı keser. Vücutta su toplamasına karşı sirke, bal ve cedvarı karıştırıp birkaç gün içilmesi faydalıdır. Mesane iltihaplarında ezip, mesane yoluna birkaç damla akıtılır ve dışandan da lapası yapılarak konursa derhal iltihabı iyi eder.

Basur çeken kadınlara bir miktar cedvar sıcak gülsuyu ile karıştırılıp içirilirse ve bir parça yüne de cedvar bulanıp fitil gibi rahim yolundan konulursa doğum kolay olur. Bu hususta bir eşi yoktur. Sıtma için iki danek cedvar sıcak gülsuyu ile hastaya her gün içirilir, hatta lavman yapılırsa daha iyi netice elde edilir, çok defa tecrübe edilmiştir.

Göz ağrısına, diş diplerindeki ağrılara sürülürse iyi gelir. Yarım dirhem cedvar şurupla içilirse şehveti artırır, yüzdeki beyaz lekelere ve iç organlardaki cerahatli lekelere iyi gelir. Boğaz ağrısı için boğaza sürülse, ağrıyı giderir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna