Avukat nedir ne iş yapar
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Avukat nedir ne iş yapar

Avukat nedir ne iş yapar

   

Avukat nedir ne iş yapar

Avukatlar, kanunları ve adaleti iyi bilen kimselerdir. Hâkimlerin karşısına çıkan kimseler, eğer istiyorlarsa haklarını yargıç önünde savunması için avukat tutarlar.

Avukat, hukuk fakültesi mezunu, avukatlık stajı yapmış, avukatlık mesleğini serbest veya bir kuruma bağlı olarak icra eden kişidir. Diğer bir ifade ile Avukat; hak, hukuk ve yasa işlerinde isteyenlere yol gösteren, mahkemeler, devlet örgütleri ya da özel kuruluşlar önünde başkalarının hakkını savunmayı meslek edinmiş olan ve bunun için yasaların gerektirdiği koşulları taşıyan kimsedir. Avukatların faaliyette bulunması için baroya kaydolmaları zorunludur. Genellikle çalıştıkları şehirde bulunan baroya kayıtlı olarak faaliyet gösterirler.

Kanunları çok iyi bilen avukatlar, kendilerine başvuran kimselere tavsiyelerde bulunur ve gerekirse duruşma sırasında yargıç karşısına çıkarak müşterisinin haklarını onun adına savunurlar. Bunun için de gerekli vesikaları toplayarak müşterisinin savunması için bir dosya meydana getirirler Avukatlar, «baro» denilen bir kuruluşa bağlıdırlar. Avukatlar, yargıç karşısına çıkacakları zaman her yerde olduğu gibi siyah, uzun, kolları geniş bir cüppe giyerler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna