İmbik nedir ne işe yarar
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » İmbik nedir ne işe yarar

İmbik nedir ne işe yarar

   

İmbik nedir ne işe yarar

Damıtılmış içki yapmak için meyva sularını imbikten geçirmek gereklidir. Ama imbikten, deniz suyunu içme suyu hâline getirmek için de yararlanılır. İmbik, çeşitli maddelerin damıtılmasında kullanılan kaptır. İmbiklemek, damıtmak demektir. Yâni saf olmayan bir karışımı saf hâle getirmek demektir.

İmbikten geçirilecek sıvı önce imbiğin kazanında kaynatılır. Meydana gelen buhar, soğutulan bir sarmal borunun içinden geçerek yoğunlaşır, yeniden sıvı hâle gelerek bir başka kapta toplanır. Suyun ve şaraptaki alkolün kaynama dereceleri başka olduğu için kazanın altını az ya da çok ısıtmak gerekir. Karışımların içindekileri ayrı ayrı elde etmek mümkündür. Damıtılmış deniz suyu, içindeki tuzlardan ayrılmış olur. Petrolün ya da kok kömürünün kademeli damıtılmasıyla endüstride büyük ölçüde kullanılan pekçok madde elde edilir.

Sanayide, amalgamdaki cıvadan altını ayırmada, ergitilmiş cevher karışımından metal çinko buharını ayırmada ve taşkömüründen kok kömürü ile havagazı eldesinde büyük imbikler (damıtma kazanı) kullanılır. İnce uzun ya da kısa ve geniş biçimli olan sanayi imbikleri kilden ya da demirden yapılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna