Adaçayın (Salvia) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Adaçayın (Salvia) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Adaçayın (Salvia) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Adaçayın (Salvia) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dudaklı çiçekgillerden. İlmi adı, “salvia”. Akdeniz kıyılarında yetişir. Kenarları tırtıllı olan yaprakları uzun beyazımtırak yeşil renktedir. Haziran, Temmuz aylarında toplanır, kurutulur. Dağların tepelerinde yabani olarak kendi kendine biten adaçayı, daha hassalı ve daha makbuldür.

Adaçayı suyu ile yapılan gargaralar boğazda, bademciklerde ve dişetlerinde iltihapları kısa zamanda iyi eder. Boğmaca, bu bitki “Kekik” ve “Beşparmak otu” ile karıştınlıp çay gibi haşlanır ve hastaya üç saatte bir yarım fincan içirilirse. Biiznillah şifa bulur. Nefes darlıklarında adaçayı anason, sığır kuyruğu, melek otu ile karıştırılarak, bunlardan yirmi gram miktarının bir litre suda haşlanmasıyla elde edilen ilâçtan günde üç kahve fincanı içirmek hastaların sıkıntılarını giderir.

Hazım borusunun zayıflık ve tembelliklerinde, mide, barsak bozukluklarında, kusmalarda iyi gelir. İdrarı söktürür. gramı bir litre suda haşlanarak içilirse hazmı kolaylaştım. Bağırsaklardaki gazlan izale eder. Bütün vücudu uyarır ve kuvvetlendirir. Veremlilerin fazla terini kesmek için eskiden çok kullanılmıştır.

Ada çayından 12 gram alınarak, 250 gram su ile kaynatılıp içilirse, bazı defa terlemeyi kesebilir. Çiçeklerini kaynatarak elde edilen su ile zayıf vücutlu çocukların kuvvetlenmelerini temin eder. Kaynatılmış ada çayı suyu ile boğaz ağrıları gargara yapılırsa geçer. Balgam, kaşıntı, egzama için suyu ile banyo yapılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna