Olimpiyat halkaları neyi temsil eder
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Olimpiyat halkaları neyi temsil eder

Olimpiyat halkaları neyi temsil eder

   

Olimpiyat halkaları neyi temsil eder

Olimpiyat halkaları anlamı nedir ve olimpiyat halkaları nerede kullanılır? İşte olimpiyat halkaları neyi simgeler ve olimpiyat halkaları hangi kıtaları temsil eder hakkında bilgi.

Olimpiyat bayrağı üzerindeki beş daire, beş kıtanın sembolüdür. Beş kıtadaki her ülke Olimpiyat Oyunları'na sporcu gönderebilir.

Olimpiyat Oyunları, Uluslararası Komitesi, oyunlara her ırktan, her sınıftan her çeşit insanın katılabileceğini göstermek için olimpiyat bayrağının üzerine beş kıtayı temsil eden beş daire konmasını kabul etmiştir. Mavi daire Avrupa'yı, sarısı Asya'yı, siyahı Afrika'yı, kırmızısı Amerika'yı, yeşili de Okyanusya'yı temsil eder. Bu beş kıtanın üzerinde bir tek güneş parlar. Güneşin ışınlarından yararlanılarak, bir büyüteçle yakılan Olimpiyat meşalesi de oyunlar devam ettiği sürece söndürülmez.

Tekrar belirtmek gerekirse Olimpiyat Halkaları, 5 kıtayı temsilen ilk kez 1920 Olimpiyatları'nda kullanıldı. Mavi halka Avrupa'yı, sarı halka Asya'yı, siyah halka Afrika'yı, yeşil halka Avustralya'yı, kırmızı halka da Amerika'yı temsil eder. Halkaların ayrı değil de iç içe geçmiş şekilde konumlandırılması, kıtalar arasındaki dostluk, barış ve sevginin yansıması olarak kenetlenme anlamını taşıyor.

Olimpiyat Yemini
Olimpiyat oyunlarının açılışında bütün ülkelerden gelen amatör sporcuların katılımı ile gerçekleştirilen bir törenle, tüm sporcular olimpiyat yemini eder. Her ülkeden bir adet temsili sporcu seçilir ve ülkesini temsilen, diğer sporcular adına da olimpiyat yeminini eder. Olimpik sporcu olmak için edilmesi gereken yemin ise şöyledir; “Olimpiyat Oyunlarında ülkemin şerefi ve sporun zaferi için kurallara uyarak dürüst yarışacağımıza ve gerçek sportmenlik ruhu içinde mücadele edeceğimize and  içerim.”

Olimpiyat Madalyası
Tabi ki de her spor dalının ya da yarışın sonunda olması gereken ödül… Olimpiyat oyunlarında birinci olan sporculara altın, ikincilere gümüş kaplama madalyalar verilir. Üçüncü olan sporcular ise bronz madalya ile ödüllendirilir. Bu madalyaların bir yüzünde olimpiyatı düzenleyen ülke bilgileri yer alır. Diğer yüzünde ise 1928 yılından beri İtalyan sanatçı Gossoioli tarafından çizilen, elinde zafer çelengi tutan Zafer Tanrıçası Nike"nin kabartmaz yer alır. Bu madalyalar da olimpiyatların olmazsa olmazları arasındadır.

Olimpiyat Meşalesi
Olimpiyat meşalesi, açılış töreninde yakılır ve oyunlar sona erene kadar söndürülmez. Meşale Yunanistan"ın Olimpos Dağı"nda güneş ışığından dev mercekler ile tutuşturulur. Olimpiyatların yapılacağı ülkeye kadar elde taşınır. Bu taşımayı, meşalenin geçtiği ülkelerin atletleri yapar ve olimpiyat alanındaki dev meşale bunun ile yakılır. Bu gelenek, 1936 yılından beri uygulanıyor.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna