Termik santral nedir ne işe yarar
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Termik santral nedir ne işe yarar

Termik santral nedir ne işe yarar

   

Termik santral nedir ne işe yarar

Sıcaklık, bir elektrik dinamosunu döndüren buhar makinesinin aracılığıyla elektrik üretebilir. Termik yâni ısıya ait santrallarda sıcaklık kömürden elde edilir. Yurdumuzda, Seyitömer ve Tunçbilek, en önemli termik santrallarimizdendir.

Termik santral, ana işletici makinesi buhar gücüyle çalışan güç santralıdır. Isıtılan su buhara dönüştürülerek bir elektrik üretecini süren buhar türbinini döndürmekte kullanılır. Diğer bir ifade ile Termik santral; kömür, doğalgaz gibi bir yakıtla çalışarak elektrik üreten santrallerdir. Tekrar belirtmek gerekirse Termik Santraller; yakıttaki kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren tesislerdir.

Termik santralları çalıştıran sıcaklık, değişik kaynaklardan elde edilir. Kömür çıkartılan bölgelere yakın santrallarda düşük kaliteli kömürler, büyük şehirlerin yakınlarındaki santrallarda âdi kömür, petrol bölgelerindekilerde de tabiî gazlar yakılır. Sıcaklık elde etme usullerinin en ilgi çekicisi, tabiatın içindeki sıcaklığın doğrudan doğruya kullanıldığı santrallardır. Bu santrallarda toprağın içindeki sıcaklıktan, yâni volkanlardaki ve gayzerlerdeki sıcaklıktan elektrik elde edilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna