Buldozer nedir ne işe yarar
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Buldozer nedir ne işe yarar

Buldozer nedir ne işe yarar

   

Buldozer nedir ne işe yarar

Buldozer, tırtıllı çelik şerit üzerinde yürüyen, güçlü bir araçtır. Diğer bir ifade ile Bulldozer, toprak tesviyesinde kullanılan paletli bir iş makinasıdır. Dozer olarak da bilinir.

Önüne yerleştirilmiş olan kürek biçiminde kalın çelik bir levha ile toprağı ya düzeltir ya da kazar, Böylece birçok işçinin günlerce yapacağı işi tek başına, hem de az bir zamanda yapar.

1923 yılında ressam James Cummings ve çiftçi J. Earl McLeod ilk buldozerlerin tasarımlarını yapmışlardır. Bu ilk buldozerlerin kopyaları Morrowville Kansas şehir parkında halka sergilenmektedir.

1920'li yılların ortalarında paletlere sahip araçlar ve Caterpiller 60 üretildi. 1940'lı yılların sonlarında ile lastik tekerleklere sahip traktör buldozerler üretilmeye başlandı. Bu makinalar kanal kazım işlerinde, toprak tasfiye işlerinde, baraj yükseltme işlerinde ve diğer başka toprak işlerinde kullanılmıştır.

Zamanla günümüz buldozerlerinde bulunan araçlar üretilmeye başlandı ve günümüz buldozerlerine benzeyen, neredeyse aynı işlevlere sahip buldozerler üretilmeye başlandı.

İş hayatında makineleşmenin ve teknik alandaki gelişmelerin sonucu, toprak kazmak ve düzeltmek alanında birçok yeni aracın ortaya çıkması sağlanmıştır. Bir kişi tarafından idare edilen bu dev araçlar ya tırtıllı çelik şerit üzerinde ya da alçak basınçlı dev lastikler üzerinde yürürler. Toprak kazmakta kullanılan buldozerlerin ucu dişli kocaman kepçesi, önce toprağı kazar, sonra da kepçesine doldurarak istenilen tarafa götürüp bırakır. Bu gibi araçlar sayesinde yol yapımı, toprak kazılması ve bunlara benzer işler çok çabuk ve kolay yapılabilmektedir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna