Pirinç nedir kısaca bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Pirinç nedir kısaca bilgi

Pirinç nedir kısaca bilgi

   

Pirinç nedir kısaca bilgi

Çinko ile bakır birer madendir. Eğer, kül rengindeki çinko ile kırmızı renkteki bakırı bir arada eritirsek, sarı bir alaşım elde ederiz ki buna da “pirinç” denir. Diğer bir ifade ile Pirinç, bakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkteki alaşımların genel adıdır.

Pirinç, elektrikçilik ve dökümcülükte çok kullanılan bir alaşımdır. Dövülerek bakır gibi kolaylıkla levha hâline getirilebilir. Üstelik, içinde % 20.40 oranında çinko bulunduğu için bakırdan daha da ucuzdur. Aynı zamanda pirinçten, kolayca şekil verildiği için duy gibi çeşitli elektrik malzemesi de yapılır. Ayrıca içindeki bakır oranı yüksek olduğundan, rengi altın sarısı olan bir pirinç çeşidi ise genellikle taklit mücevherlerde kullanılır. Döküm yapılarak ya da tornadan geçirilerek şekil verilirse pirinçten şamdan, duvar aplikleri, ayaklı fener v.s. de yapılır.

PİRİNÇ ÇEŞİTLERİ

Amiral Pirinç: 30% çinko ve 1% kalay ihtiva eder. Kalay çinkosuzlaşma tepkimesini engellemeye yardımcı olan bir elementtir.

Alfa Pirinç: %35'den az çinko içerir, eriyebilme özelliğine sahiptir, soğuk işlenebilir ve dövülebilir. Sadece bir faz içerir (Yüzey merkezli kübik kristal yapı).

Alfa-Beta Pirinci: İki fazlı pirinç olarak da adlandırılır. 35-45 % çinko ihtiva eder ve sıcak işlemeye uygundur. Hem alfa hem beta fazı içerir; beta fazı şekil merkezli kristal yapıya sahip olup alfa fazından daha sert ve güçlüdür. Alfa-beta pirinçleri genellikle sıcak işlemine tabi tutulurlar.

Aluminyum bazlı pirinç: Aluminyum korozyon dayanıklılığını arttırcı olarak katkı sağlar.

Beta pirinç: 45-50 % çinko ihtiva eder, sadece sıcak olarak işlem görür, ve daha sert, güçlü olmasıyla döküm için uygundur.

Ortak pirinç veya perçin pirinci: 38% çinko içerir, ucuz ve soğuk işlemeye uygundur.

Yüksek bakır oranlı pirinç: 65% bakır ve 35% çinko içerir, yüksek çekme kuvvetine sahip olup yay, civata ve perçin yapımında yaygın olarak kullanılır.

Kurşunlu pirinç: Alfa beta pirinç alaşımına kurşun eklenmesiyle elde edilir. Kurşun içermesinden dolayı işlenebilirliği artmıştır. (kolay talaş kaldırma olanığı sağlamıştır.)

Düşük çinko alaşımlı pirinç: 20% çinko içerip açık altın rengine sahiptir. Mükemmel sünek özelliğine sahip olup metal hortumları gibi esnek yerlerde tercih edilir.

Deniz mavisi pirinci: Amiral pirincine yakındır, 40% çinko ve 1% kalay içerir.

Kırmızı pirinç: CuZnSn alaşımı için verilen amerikan terimidir.Ayrıca silah metali olarak da adlandırılır.

Beyaz pirinç: 50 % çinko içerir ve genel kullanım için çok kırılgandır.

Sarı pirinç: 33% çinko içeren alaşımlar için verilen amerikan terimidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna