Muşamba nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Muşamba nedir

Muşamba nedir

   

Muşamba nedir

Eski bir döşemeyi hem göze çirkin görünmekten kurtarmak, hem de kullanışlı bir zemin elde etmek için yere muşamba döşemek kâfidir. Muşamba, üzeri düz olduğu için hem göze daha güzel gözükür, hem de kolayca silinip temizlendiği için bakımı kolaydır.

Su geçirmeyecek hale gelmesi için bir yüzüne ya kauçuk, ya da keten tohumu yağı sürülerek hazırlanan yer kaplamalarına, bu şekilde hazırlanmış kumaştan yapılan yağmurluklara «muşamba» denir.

Günümüzdeki yapılarda yerleri hem çabuk, hem de ucuz bir şekilde kaplamak için pekçok malzeme vardır. Bunların birçoğu doğrudan doğruya beton döşemenin üzerine yapıştırılır. Başlıcaları, tahta mozaik parke, döşemelik yün kadife ya da plâstik karedir. Bu gibi yer döşemelerinin en eskisi "linoleum'' denilen mantarlı yer muşambasıdır. Muşamba, keten yağıyla karıştırılmış mantar tozunu keten çuval gibi kaba bir dokuma üzerine döküp sıvayarak yapılır. Üzerine mantarlı yağ sürülen bu geniş dokuma, sonra preslerden geçirilir. En kalın cins muşambalar gemilerde taban kaplaması olarak kullanılır.

Muşambalar, kalınlıkları bakımından olduğu gibi yapılış özellikleri bakımından da birçok çeşitlere ayrılırlar. Başlıcaları şunlardır;

Düz Muşambalar
Muşambaya verilecek olan tek renk, bu renkteki bir boyanın, keten tohumu yağı çuvala sürülmeden önce bu yağa karıştırılması ile meydana getirilir.

Desenli Muşambalar
Bunların yapılışı, düz renkli muşambaların yapılışından oldukça farklıdır. Çünkü bu desenler muşambalara sonradan çizilmez, muşamba yapılırken hazırlanır. Bunun için de, desendeki şekiller, renkler önce ayrı parçalar halinde yapılır. Sonradan yan yana getirilerek birleştirilir, muşamba desenli olarak ortaya çıkar.

Desenli muşambaların bir de sonradan üzerine çeşitli desenler çizilerek ve boyanarak yapılan çeşidi vardır. Bu muşambalarda desen olarak daha çok çiçekler, dallar, ya da renkli dalgalar kullanılır. Bu şekilde hazırlanan muşambaların desenleri, muşamba yapılıp bittikten sonra üzerine yağlı boya ile çizilir, presle sıkıştırılır.

Mantarlı Muşambalar
Bunların ötekilerden farkı, daha çok mantar tozu kullanılarak yapılması, daha kalın olması, bundan dolayı da, sesi daha iyi emmesidir. Öteki muşambalardan oldukça daha pahalıya çıkan bu muşambalar en çok resmi dairelerde, iş yerlerinde, kütüphanelerde kullanılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna