Kağıt nasıl yapılır
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kağıt nasıl yapılır

Kağıt nasıl yapılır

   

Kağıt nasıl yapılır

Keçe, dövülüp sıkıştırılarak pekiştirilen hayvansal liflerden meydana gelmiş kaba bir kumaştır. Kâğıt da bir bakımdan bitkisel bir keçeye benzer. Önce bulamaç hâline getirilen lifler kurutulur, sonradan presten geçirilerek incecik yapraklar elde edilir.

Çinliler daha önceden dokunmayan bir kumaş çeşidi olan keçeyi elde ettiklerinden kâğıdı da icat etmişlerdir. Çok önceleri Çinliler yazılarını, çok pahalıya mal olan ipek kumaşlar üzerine boyaya batırdıkları fırçalarla yazarlardı. Milâttan sonra 105 yılında Tsao-Lun adlı bir Çinli, suya batırılıp yumuşatılmış bambu sapları ve kumaş artıklarıyla bir çeşit keçe elde etmeyi denedi. Elde ettiği hamuru ipek bir süzgeçten geçirip kuruttuktan sonra dövüp incelterek böylece ilk kâğıdı icat etmiş oldu. Avrupa'da ilk kâğıdın elde edilmesi ancak 1000 yıl kadar sonra mümkün olmuştur. Avrupa"da kağıt üretimi Çin'lilerin yöntemleri kullanarak  1151 yılında İspanya"da yapılmıştır. Özellikle matbaanın icat edilmesinden daha hızlı kağıt üretim gereksinimi arttı. 18. Yüzyılda yaban arılarının kendilerine yaptıkları kağıt kovanı incelenerek günümüzde kullanılan kağıt üretim teknolojisi geliştirilmeye başlanmıştır. 1798 yılında ilk kağıt fabrikası yapılmıştır. Bu makine, büyük kayışın fıçı içindeki kağıt hamurunu kullanarak ince kağıda dönüştürdüğü basit bir makineymiş. Bunun ardından 1908 yılında silindirli makine üretilmiştir.

Ülkemizde ilk kağıt üretimi XV.yy'da Kağıthane"de; ikincisi XVIII.yy'da Beykoz'da üçüncüsü de XIV.yy'da Yalova'da başlamıştır. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte kağıt fabrikalarının sayıları hızla artmıştır. Cumhuriyet devrinde kâğıt mühendisi olan Mehmet Ali Kâğıtçı tarafından hazırlanan etüt ve projeye göre ilk kâğıt ve karton fabrikasının temeli, 1934 yılında İzmit"te atıldı ve ilk Türk kâğıdı 18 Nisan 1938 yılında yapıldı. 1955 yılında Seka İşletmeleri adını almıştır. Daha sonra Seka tesislerine, Çaycuma selüloz, Aksu (Giresun), Dalaman (Muğla), Balıkesir, Afyon, Antalya ile İzmir"in Çiğli kâğıt fabrikası da eklendi.

Kağıdın Aşama Aşama Yapılışı

İlk aşama ağacın kesilmesidir. Kağıdın hammadesi ağaçtır. Ağaç kesilip kütük haline getirilir.

Kabuğunun soyulması; kütük haline getirilen ağacın kabuğu, iç kısıma zarar vermeden soyulur.

Hamur Haline Getirme; Bu işlemde, ağacı, suyun içinde gevşek lifler haline getirilir. Kabuğu soyulmuş olan kütükler öncelikle küçük küçük parçalara ayrılır. Daha sonraki aşamada bir öğütücünün içerisinde kimyasal maddeler karıştırılır.

Bu sayede ağaçtaki lifleri bir arada tutmaya yarayan ligni adındaki madde çözülür.

Bu aşamadan sonra hamur beyazlatılır.

Karıştırma İşlemi; Elimizdeki hamur karıştırılır. Yani karıştırıcıya girer. Burada hamur kağıdın kalitesini arttırmaya yarayan maddeler eklenir. Bu maddeler ; çin kireci gibi beyaz dolgu maddeleri olabilir, suya dayanması için kullanulan renk pigmenteleri olabilir. Karıştırıcıda lifler pürüzsüz bir hale getirilir.

Sıvı halde bulunan hamur depolandığı yerden yürüyen bir bendin üstüne dökülür. Bu işlemin amacı hamuru sudan arındırmak için yapılır.

Suyu alınan hamur silindir yardımı ile sıkıştırılır.

Ek silindir hamuru sıkıştırma işlevine devam eder. Bu işlemden sonra elimizdeki hamur sudan kurtulur ve düzleşir. Daha sonra hamur sıcak silindirlerin arasından geçirilerek kurutulur.

Doğal Kağıt Nasıl Yapılır izle

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna