Selüloz nedir kısa bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Selüloz nedir kısa bilgi

Selüloz nedir kısa bilgi

   

Selüloz nedir kısa bilgi

Bütün bitkiler, selüloz adı verilen bir maddeyle örtülü küçücük hücrelerden meydana gelmiştir. Selüloz adlı bu maddeyle iplik, kumaş, kâğıt, pamuk ve sunî ipek gibi pekçok madde yapılabilir.

Selüloz (C6H10O5)n, bitkilerde hücre yapısının büyük bir bölümünü oluşturan kâğıt, yapay ipek ve patlayıcı maddelerin yapımında kullanılan bir karbonhidrat. Bitkilerde en fazla bulunan bir diğer karbonhidrat da selülozdur. Selüloz da tıpkı nişastaya benzer şekilde 1000-2000 glikoz molekülünün birleşmesiyle oluşan bir polisakkarittir. Bitki hücrelerinin çeperlerinin esas yapısını oluşturan selüloz; ağaçlarda %50, pamuk liflerinde ise %98 oranında bulunur.

Selüloz, daha çok tahta, keten ve jüt bitkisinin sapı, kenevir ve alfa bitkilerinin yapraklarında uzun lifler şeklinde bulunur. Pamuk tohumları, liflerinden pamuklu kumaşların dokunduğu, pamuk ipliklerinin örüldüğü selüloz yumakçıkla örtülüdür. Selülozdan, dokumacılığın her dalında kullanılan sunî lifler, bazı patlayıcı maddeler, selüloit ya da modern plastikler gibi plastik endüstrisinde kullanılan maddeler, çeşitli boyalar ve demiri pasa karşı koruyan vernik, boya ve cilâlar elde edilir.

Selüloz; sentetik ipeğin, fotoğraf flimlerinin, bazı plastik, cila ve patlayıcıların üretiminde ticari amaçla kullanılır. Hayvan ve insanlarda selüloz, doğrudan besin olarak kullanılamaz. Ancak geviş getiren hayvanlarda ve odun yiyen böcekler-de bazı mikroorganizmalar, selülozu glikoza hidroliz eder.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna