Pamuk nedir nerelerde kullanılır
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Pamuk nedir nerelerde kullanılır

Pamuk nedir nerelerde kullanılır

   

Pamuk nedir nerelerde kullanılır

Pamuk bitkisi, sıcak ülkelerde yetiştirilir. Tohumları uzun liflerden meydana gelen beyaz tellerle örtülüdür. Bu bitkisel tellere pamuk denir.

Pamuk, ebegümecigiller familyasından, sıcak iklimlerde yetişen, koza biçimindeki ürünü üç, dört ya da beş dilimli olabilen, kozası için ekilen, anavatanı Hindistan olan çok değerli bir bitki türüdür. Diğer bir ifade ile Paumuk, sapı odunlaşmış, boyu 1-2 metre arası, enli yapraklı, san ve beyaz çiçekli yıllık bir bitki türüdür.

Dokumacılıkta kullanılan bitkilerin başında pamuk gelir. Selülozdan yapılmış lifleri özel bir işlem istemeden doğrudan doğruya kullanılabilir. Bu liflerin kendiliğinden su emici bir özelliği vardır, üstelik suda da eriyip çözülmez. Tabiî pamuk birtakım kimyasal işlemler görebilir. Selüloza alkali ilâve edildiği zaman selülozun hacmi genişler. Selülozun bu özelliğinden yararlanılarak sud kostik'e batırılır. Böylece pamuğun hem daha parlak, hem de daha hacimli olması sağlanır ki buna da merserize denir. Doktorlukta, sterilize edilmiş pamuk, yaraların temizlenmesinde kullanılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna