Hz Enes'in Peygamber Efendimiz ile bir hatırası
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Hz Enes'in Peygamber Efendimiz ile bir hatırası

Hz Enes'in Peygamber Efendimiz ile bir hatırası

   

Hz Enes'in Peygamber Efendimiz ile bir hatırası

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav) Medine'ye geldiği vakit ben sekiz yaşında idim. Annem elimden tutarak Resulullah'a (sav) götürdü ve: “Ya Resulallah Ensâr'dan herkes sana bir hediyyede bulundu. Ben ise şu oğlumdan başka sana hediye edecek bir şeye sahip değilim. Bunu al, istediğin hususta Sana hizmet etsin” dedi.

“Bundan sonra ben on yıl Resulullah'a (sav) hizmet ettim. Bu müddet sırasında beni ne dövdü, ne tahkir etti, ne de bir defacık surat astı”.

“bana ilk tavsiyesi: “Sırrımı kimseye faş etme, emin ve güvenilir ol” demek oldu. Annem ve Resulullah'ın zevceleri (zaman zaman) benden Resulullah'ın sırrını sorarlardı, ben onlara söylemezdim, Resulullah'ın sırrını asla kimseye söylemedim.”

“(Bir seferinde şunu) söyledi: “Oğulcuğum, abdestini tam al, ta ki hafaza melekleri seni sevsin ve ömrün uzatılsın.”

“Bir seferinde şunu) söyledi: “Ey Enes! Cenabetten guslederken mübalağa et. Böylece yıkanma mahallinden ayrılırken üzerinde günah ve hatalardan arınmış olarak çıkarsın”. “Ya Resulallah dedim, “mübalağa nasıl olur?” Cevâben: “Saç diplerini ıslat ve deriyi de arındır” dedi.

“(Bir seferinde de): “Ey Oğulcuğum! Elinden geldikçe abdestli ol, zira kim abdestli olduğu halde ölüm gelirse, ona şehidlik (sevabı) verilir” dedi.

“(Bir seferinde): “Ey Oğulcuğum! Elinden geldiği nisbette namazı bırakma, zira bu takdirde melekler daima sana rahmet okurlar ” dedi.

“(Bir seferinde): “Ey Enes! Rüku edince ellerinle dizlerini sıkı tut, parmaklarını birbirinden ayır, dirseklerini yanlarına yapıştırma; ey oğulcum, rükudan doğrulunca her uzvun tam olarak yerine gelsin, zira Cenab-ı Hak, kıyamet gününde, rüku ve secde arasında bellerini tam doğrultmayana nazar etmez; ey oğulcuğum; secde edince de alın ve ellerini yere tam koy. Horozun yeri gagalaması gibi (secdeden çabuk kalkarak) gagalama, (secdede kollarını yere sererek) köpeklerin veya tilkilerin yatışı gibi yere serilme. Namazda sağa sola nazar atmaktan sakın; eğer mutlaka bunu yapacaksan bari nafilede yap, farzda yapma” dedi.

“(Bir seferinde de): “Ey Oğulcuğum, evinden çıktığın zaman ehli kıbleden gördüğün herkese selâm ver, böylece mağfur olarak eve dönersin. Ey oğulcuğum; kendi evine girdiğin zaman da kendine ve ev halkına selâm ver” dedi.

“(Bir seferinde de): Ey Oğulcuğum kimseye karşı kalbinde kötülük tutmadan sabahlamaya, akşamlamaya çalış. Zira bunda muvaffak olabilirsen, hesabını çok kolay verirsin, Ey oğulcuğum vasiyetimi tutarsan hiçbir şey sana ölümden daha sevgili olamaz. ”

“...Müslümanların büyüklerine hürmet, küçüklerine merhamet et...”

“Ey Oğulcuğum, duayı çok yap. Zira dua mübrem (muhakkak) kazaları bertaraf eder. ”

“Ey oğulcuğum, işte bu benim sünnetimdir, kim benim sünnetimi ihya ederse, beni ihya etmiş olur, beni ihya eden de cennette benimle olur.” (İslâm'da Çocuk Terbiyesi, Doç. Dr. İbrahim Canan, s.95-96,97).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna