Lihye i saadet nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Lihye i saadet nedir

Lihye i saadet nedir

   

Lihye i saadet nedir

Sevgili Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sakalı ve onun kıllarına lihye-i saadet denilir. Yani lihye-i saadet Hz Peygamber'in mübarek sakalı anlamında kullanılan bir terimdir. Bunlar bazı sahabeler tarafından toplanarak korunmuş ve zamanımıza kadar ulaşmıştır. “Sakal-ı Şerif Ziyareti” adı altında ve bilhassa Kadir Gecesi'nde ziyaret edilen bu kıllar büyük camilerde özel olarak korunurlar, dünyanın bir çok camiinde Peygamberimizin sakalından bir kıl bulunmaktadır. Topkapı Sarayı'nda da özel bir muhafaza içinde bir lih-ye (sakal teli) mevcuttur.

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav)'in Mübarek Saçı, Müslimin Sahihinde Enes bin Mâlik (R.A.)'den yapılan rivâyete göre; Hazret-i Peygamber (sav) hac mevsiminde Mina'ya geldiğinde Cemre'ye taş attıktan sonra kurbanını kesti. Sonra Abdullah oğlu Ma'mer'i çağırarak mübârek başının sağ tarafına işaret ederek “burayı al!" buyurdu. Sonra sol tarafından tıraş edilmesini emretti. Tıraş işi bittikten sonra da tıraş edilen saçlarının halka dağıtılmasına müsaade buyurdu.

İmam-ı Tirmizi'nin yaptığı rivayette ise, Hazret-i Peygamber (sav) sağ tarafından tıraş edilen saçlarını Ebu Talha'ya verdi. Sol tarafından tıraş edilen saçlarını da halka dağıtmak üzere müsaade buyurdu.

Ubeydetü's-Selmâni Hazretleri diyor ki:

— Resulullah Efendimiz (sav)'ın mübarek vücudundan ayrılan bir kıl, benim nazarımda yeryüzünde açık olan ve yer altında kapalı bulunan bütün altın ve gümüş hâzinelerinden daha kıymetli ve daha sevimlidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna