Yer fıstığı nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Yer fıstığı nedir

Yer fıstığı nedir

   

Yer fıstığı nedir

Yer fıstığı, sıcak ülkelerde yetişen bir bitkidir. Meyvalarından ya kavrulduktan sonra eğlencelik olarak veya ağır preslerden geçirilerek yağ elde edilmesinde yararlanılır. Salatalarımıza koyduğumuz yağların içinde yer fıstığı yağı da vardır.

Baklagillerden, çiçekleri döllendikten sonra toprağa gömülerek meyve veren bir tarım bitkisi ve bu bitkinin çerez olarak yenilen, yağı da çıkarılan tohumuna Yer fıstığı denir. Yer fıstığı Türkiye'de Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Yer fıstığının vatanı Brezilya'dır.

Yerfıstığı, fasulyeye benzer bir bitkidir. Çiçekleri solunca sapları yere doğru kıvrılır ve toprağa girer. Böyle olunca da meyva toprağın içinde meydana gelip gelişir. Bu meyva fasulye biçimindedir. Kabukları açılınca içinde yağ bakımından çok zengin iki tane bulunur. Eğlencelik olarak yenilen yerfıstıkları kavrulduktan sonra satılır. Büyük yağhanelerde ise yerfıstıkları sıcaklık altında preslerden geçirilerek yağları çıkartılır. Geriye kalan küspesi de ya hayvanlara yedirilir, ya da gübre olarak tarlalara serpilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna