Hindistan cevizi ağacı özellikleri
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Hindistan cevizi ağacı özellikleri

Hindistan cevizi ağacı özellikleri

   

Hindistan cevizi ağacı özellikleri

Hindistan cevizi nedir? Hindistan cevizi ağacı nasıl yetiştirilir ve hindistan cevizi ağacı türkiyede nerede yetişir? İşte hindistan cevizi ağacı hakkında bilgi.

Hindistancevizi ağacı, irice bir yumruk büyüklüğünde, sert bir kabukla örtülü meyvalar veren bir palmiye çeşididir. Hindistancevizi denen bu meyvalar, ağır salkımlar hâlinde, sorguç biçimindeki yaprakların hemen altında sarkarlar. Üzerlerindeki kabuk kırılınca meydana çıkan beyaz etli kısım hem lezzetli, hem besleyicidir. Tekrar belirtmek gerekirse Hindistan cevizi, palmiyegiller familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiye türü olup Tropikal bölgelerde yetişir. Hindistan cevizi ağacı yüksek sıcaklığa ve yüksek nem isteyen ağaç türü olduğundan Türkiye'de yetişmemektedir.

Hindistan cevizi ağacı; bol ışığı, sıcaklığı ve nemi sevdiği için daha çok sıcak denizlerin kıyılarında uzanan kumsallarda yetişir. Denize düşüp dalgalarla sürüklenen meyvaları, çok uzaklarda da yeni yeni ağaçların çıkmasını sağlar. Meyvanın parlak yeşil kabuğunun altında bitkiyi koruyan ve 40 metreye yakın yükseklikten düştüğü zaman kırılmasının, önüne geçen lifli tabaka yer alır. Bunun altında sert bir kabuk, içinde de beyaz etli kısım bulunur. Hem hoş kokulu, hem de tatlı bir lezzeti olan bu beyaz kısım ayrıca süt kıvamında beyaz ve ferahlatıcı bir sıvı ihtiva eder.

Dünya'da Afrika Kıtası'nda ve Güneydoğu Asya bölgesinde yetişen Latince ismi Cocos Nucifera olan Hindistan cevizi ağacı tropikal iklimde en çok bulunan ağaçlardandır. Yaklaşık 15-25 metre uzunlukta kahverengi palmiye tipi gövdeye sahip olan Hindistan cevizi ağacının tepesinde bulunan yaprakları 3-5 metre uzunluğa ulaşabilmektedir. Hindistan cevizi ağacının ömrü yaklaşık 100 yıldır. Hindistan cevizlerinin kabukları tüylü ve kahverengi, iç kısımları ise beyaz yapıdadır. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan Hindistan cevizi; içerdiği C, A ve K vitaminleri sayesinde cilt, saç ve beden sağlığında oldukça faydalıdır.

Hindistan cevizi, bilinen türü dışında muskat Hindistan cevizi olarak bilinen başka bir çeşide daha sahiptir. Küçük Hindistan cevizi ya da Hint cevizi olarak da bilinen bu bitki, Karayip adalarında sıkça görülür. Bunun dışında anavatanı ise Grenada'dır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna