Kendimize karşı görev ve sorumluluklarımız nelerdir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kendimize karşı görev ve sorumluluklarımız nelerdir

Kendimize karşı görev ve sorumluluklarımız nelerdir

   

Kendimize karşı görev ve sorumluluklarımız nelerdir

Allah'a kulluk görevimiz, kendimize karşı birtakım sorumlulukları kapsamaktadır.

Düşünmek ve yaşamak... Allah, âlemdeki her şeyi ve insanı, daha önce hiçbiri var değilken ve herhangi bir örnekleri de yokken bir hikmetle yarattı. Mümin, kendisine ve çevresine bakıp bu hikmet üzerine düşünür ve yaratılış hikmetine uygun bir hayat sürer. Çünkü yaşadığı hayat ve ölümden sonraki hayatın sebebinin de sonuçlarının da o hikmetle ilişkili olduğunu bilir.

Şükretmek ve ibadet etmek... Allah insanı yarattı ve diğer yarattıklarından üstün kıldı. Yeryüzüne bolluk içinde yerleştirdi. Güzel, temiz ve pak şeylerle rızıklandırdı. Karada ve denizde taşıdı. Semayı üstüne gölgelik kıldı. Yeryüzünün dağlarında ve düzlerinde onun için barınaklar var etti. Sıcaktan, soğuktan ve her türlü dış tesirden koruyacak elbiseler verdi ona. Saymaya devam etsek saymakla bitiremeyeceğimiz çeşit çeşit nimetler bahşetti. İnsan bu nimetlerden en uygun şekilde yararlanır, vereni anar, Ona kalbi sevgi ve saygıyla dopdolu bir şekilde şükreder. Dünya nimetlerinin geçici olduğunu bilerek Allah'ın huzuruna çıkacağı güne ibadetleriyle hazırlık yapar.

Doğru ve dürüst yaşamak... İnsanın sahip olduğu ya da olabileceği her şey, nihayetinde bu dünya hayatının geçici nimetidir. Allah'ın katında bulunanlar ise daha hayırlı ve kalıcıdır. Bu mükâfat inanan, inancının gereği olarak iyi, güzel ve doğru işler yapanlar içindir. Bu sebeple mümin kul, kendisine iletilip açıklanmış Allah"ın âyetlerine kulak verir, düşünür, öğüt alır, iyi huylar edinip güzel davranışlarla süsler yaşantısını. Ona karşı gelmekten her zaman ve zeminde sakınır. Tam olarak Rabbinin istediği gibi bir hayat sürer.

Korumak ve geliştirmek... İnsanın sahip olduğu tüm maddî ve mânevi nimetler, aynı zamanda üstündeki birer emanettir. Kendi bedeni de; eşi, evlâdı, hısım akrabası, kardeş ve dostları da; onlarla paylaştığı sevgi, saygı, sıcaklık da... Emanet ise gereğince korunmayı ve sahibine onun belirlediği şekilde iade edilmeyi gerektirir. Dolayısıyla inanan insan, kendisine emanet verilmiş tüm nimetlerin kadir ve kıymetini bilip onlara karşı görev ve sorumluluklarını hakkıyla yerine getirir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna