Saat dilimi nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Saat dilimi nedir

Saat dilimi nedir

   

Saat dilimi nedir

Dünyanın her noktasında aynı anda, saatler aynı değildir. Bir günde 24 saat olduğu için dünyamızın yüzeyi de 24 saat dilimine bölünmüştür. Bu dilimlerin herbirinde saat, yanındaki dilimlerden değişiktir.

Greenwich başlangıç boylamından başlayarak yeryüzünü 24 parçaya ayıran 15 derecelik bölümlerden her birine saat dilimi denir. Diğer bir ifade ile, Saat Dilimleri herbiri 15 derecelik, Greenwich, İngiltere'den başlayan, insaların saatin bulundukları bölgede ve dünyanın başka bir bölgesinde kaç olduğunu öğrenmelerine yardım etmek için oluşturulan coğrafi yer küre dilimleridir.

Saat dilimleri birbirinden eşit uzaklıkta çizilmiş 24 merdiyenle tespit edilmiş ve bu dilim üzerindeki her noktada saatin aynı olduğu kabul edilmiştir. Ama bir ülkenin toprakları, iki ya da daha çok saat dilimi üzerine yayılmış olacağından, ülkede saat birliğini sağlamak için ulusal saat denilen saat kullanılır. Bu da başkentin üzerinde bulunduğu dilimin saatidir. Ne var ki Rusya ve Amerika gibi çok geniş ülkelerde ulusal saat kullanılması imkânsızdır. Bu yüzden Rusya'da iki uç nokta arasında 10 saatlik, Amerika'da da 5 saatlik saat farkı bulunduğu kabul edilmiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna