Peygamberleri örnek almış biri
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Peygamberleri örnek almış biri

Peygamberleri örnek almış biri

   

Peygamberleri örnek almış biri

Peygamberlerin ilki Hz Adem, sonuncusu ise Hz Muhammed (sav)'dir. Bu süreç boyunca Allah Teâlâ bazen peş peşe bazen aynı zaman diliminde, bazen de kısa ya da uzun zaman aralıklarıyla peygamber göndermiştir. Bütün peygamberler ve onlara verilen vahiyler birbirlerini teyit etmiş, son nebi ve resûl Hz. Muhammed (sav)'in getirdiği Kuran ise bütün peygamberleri ve ilâhı kitapları doğrulayıp onlara şahitlik etmiştir.

Peygamberlere inanan bir mümin de onların davranış ve uygulamalarına Kur'andan kendisine açılan pencereden şahit olup bunları kendi hayatında uygulamak için çaba gösterir. Özellikle peygamberlerin tarih boyunca verdikleri iman mücadelesini örnek alarak onlar gibi hak uğruna cesaretle ve sabırla çalışır. Ayrıca her bir peygamberin Kur'andaki örnekliğini öğrenir ve hayatının merkezine kendisinden hiza alacağı bir deniz feneri gibi yerleştirir. Örneğin Hz. İbrahim'in, toplumunun inançlarını sorgulamasını, ardından herkesten farklı da olsa ulaştığı sonucu cesaretle haykırmasını ve çılgın alevlere atılırken dahi gösterdiği metanet ve sabrı asla unutmaz. Hz. Süleyman ve Hz. Dâvûd'un sadece kendilerine inananlara değil,inanmayanlara karşı da nasıl adaletle davrandıklarını görür, gözünün önünden ayırmaz.

Hz. Mûsâ ve yol arkadaşıyla iki denizin birleştiği yere varıncaya kadar sabırla hikmet yolculuğuna çıkar. Hz. Yûnusun görev mahallini terk etmesine ve sonrasında hayranlık uyandıran tövbesine, mücadelesine, sorumluluk timsali oluşuna tanıklık eder, tövbe fenerini ufkuna diker.

Güzel kul Hz. Eyyûb'un başına gelen ağır sıkıntılar karşısındaki tavrını görür. Kıssası gibi kendi de güzel Hz. Yûsufun hayat hikâyesindeki sabır, zekâ, maharet, iffet ve izzeti örnek alır. Hz. İsâ nın kendisine yöneltilen her türlü ithama, ezaya sevgisinden en ufak bir azalma yaşamadan göğüs germesini, görevini icra etmesini izler. Hz. Muhammed'i (sav) hicret yolculuğunda takip eder adım adım, kendisi de hayat yolculuğunda Allah rızasından onu alıkoyan her şeyi terk eder birer birer.

Onların hiçbirini bir diğerinden ayırmaz, aynı yolun rehberi olduklarını bilir ve o yolda yürür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna