Kuranı Kerimin ana konuları nelerdir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kuranı Kerimin ana konuları nelerdir

Kuranı Kerimin ana konuları nelerdir

   

Kuranı Kerimin ana konuları nelerdir

Kur'an-ı Kerim, insanlara yol gösterici olarak gönderilen ilahi bir kitaptır. Kur'an, Allah (c.c.) tarafından Cebrâil (as) aracılığı ile Peygamberimiz (sav)'e indirilen, Mushaf'a yazılı, Peygamberimiz (sav)'den bize kadar tevatür yoluyla nakledilmiş, okunmasıyla ibadet edilen, insanlığın benzerini getirmekten aciz kaldığı ilâhî kelamdır. Kur'an'da insanın Allah'a karşı görev ve sorumlulukları, diğer varlıklarla ve çevresiyle ilişkisinin nasıl olması gerektiği, evrenin yaratılışı ve ahiret hayatı gibi konular bulunur.

İşte Kur'an-ı Kerîm'in Muhtevası yani ana konuları

Kur'an-ı Kerîm'de birçok konuya temas edilmektedir. Ancak ağırlıklı olarak ele alınan konular şu şekilde belli başlıklar halin de toplanabilir:

İtikat: Allaha, meleklere, kitaplara, peygamberlere, âhirete, kazâ ve kadere imanla ve bunların ayrıntılarıyla ilgili, inanca ve gayba dair konular.

İbadetler: İnsanların Allaha nasıl kulluk edeceklerini düzenleyen hususlar; namaz, hac, oruç, zekât vb. ibadetlerin esasları.

Muamelât: Evlilik, miras, boşanma, mehir, nafaka, emzirme, nesep, alışveriş, kiralama, borç alıp verme, işçi haklarının düzenlenmesi, servetin dolaşımı gibi kişiyi ve toplumu ilgilendiren konulara dair açıklamalar ve hükümler.

Ukübat: Hırsızlık, cinayet, zina, katil gibi suçlar ve bunları işleyenlere verilecek cezalarla ilgili hükümler.

Ahlâk: Adalet, ana babaya hürmet, tevazu, dostluk, şefkat, merhamet gibi hasletlerin tavsiye edilmesine; zulüm, kibir, hıyanet, cimrilik, intikam gibi kötülüklerden sakındırılmasına dair emir ve tavsiyeler.

Nasihat ve tavsiyeler: Dünyanın bir imtihan olduğunu, insanların emir ve yasaklar konusunda duyarlı olmaları gerektiğini hatırlatan uyarılar.

Vadve vaid: Müminler için takdir edilmiş olan nimetlere dair müjdeler ve kâfirler için hazırlanan kötü sonuca dair sakındırmalar.

İlmi gerçekler: Allah'ın koymuş olduğu fıtrat ve yaratılış kanunları üzerinde insanları bakmaya, görmeye, düşünmeye, teffekkür etmeye, araştırmaya ve ibret almaya teşvik eden açıklamalar.

Kıssalar: Geçmiş milletlere ait ibretli hadiseler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna