Kıble nedir neresidir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kıble nedir neresidir

Kıble nedir neresidir

   

Kıble nedir neresidir

Lügat manası itibariyle “ibadete yönelinen yer, dönülen yön” demek olan kıble, İslâm'da bilhassa namaz kılınırken dönülmesi farz olan Kâbe istikametidir. Diğer bir ifade ile kıble ,müslümanların namaz kılarken yöneldikleri Kâbe yönünü dile getirir. Kâbe Mekke şehrindeki meşhur binadır ki müslümanlar ibadetleri esnasında o cihete yönelirler.

Kıble dört köşe bir bina olan Kâbe'nin kendisi değil, o binanın bulunduğu yerdir. Kıble ciheti denildiğinde Kâbe'nin bulunduğu yerin göklere kadar üst tarafı ve en derinliklerine kadar alt tarafı anlaşılır.

Kâbe binası yıkılmış olsa bile kıble istikameti değişmiş olmaz. Kâbe'nin her köşesi kıbledir. İçinde namaz kılacak olan kimse istediği yöne dönebilir.

Kâbe'nin kıble olarak kabul edilmesini hicretin ikinci yılı Recep ayında Yüce Allah bir ayet-i kerimesi ile emretmiştir. Daha önce müslümanlar Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya doğru dönüp ibadet ediyorlardı. Bakara Suresi'nin 144. ayetinde: “Her nerede olursanaz olunuz, yüzünüzü Mescid-i Haram, (yani Kâbe) tarafına çevirin” buyurulmaktadır. Bu sebeple bile bile Kıbleye ters olarak namaz kılan bir insanın ibadeti kabul edilmez.

Kıble İle İlgili ayetler

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Birtakım beyinsiz insanlar: "Onları daha önceki kıblelerinden çeviren nedir?" diyecekler. De ki: "Doğu da Allah'ındır, batı da. O dilediğini doğru yola yöneltir." (Bakara Suresi, 142)

Böylece Biz sizi, insanlara şahid (ve örnek) olmanız için orta bir ümmet kıldık; Peygamber de üzerinizde bir şahid olsun. Senin üzerinde bulunduğun (yönü, Ka'be'yi) kıble yapmamız, elçiye uyanları, topukları üzerinde gerisin geri dönenlerden ayırt etmek içindir. Doğrusu (bu,) Allah'ın hidayete ilettiklerinin dışında kalanlar için büyük (bir yük)tür. Allah, imanınızı boşa çıkaracak değildir. Şüphesiz, Allah, insanlara şefkat edendir, esirgeyendir. (Bakara Suresi, 143)

Biz, senin yüzünü çok defa göğe doğru çevirip-durduğunu görüyoruz. Şimdi elbette seni hoşnut olacağın kıbleye çevireceğiz. Artık yüzünü Mescid-i Haram yönüne çevir. Her nerede bulunursanız, yüzünüzü onun yönüne çevirin. Şüphesiz, kendilerine kitap verilenler, tartışmasız bunun Rablerinden bir gerçek (hak) olduğunu elbette bilirler. Allah, yaptıklarınızdan gafil değildir. (Bakara Suresi, 144)

Andolsun, kendilerine kitap verilenlere her ayeti (delili) getirsen, yine onlar senin kıblene uymaz; sen de onların kıblelerine uyacak değilsin. Onlardan bir kısmı, bir kısmının kıblesine (bile) uymaz. Andolsun, eğer sana gelen bunca ilimden sonra onların heva (istek ve tutku)larına uyacak olursan, o zaman gerçekten zalimlerden olursun. (Bakara Suresi, 145)

Her nereden çıkarsan, yüzünü Mescid-i Haram yönüne çevir. (Siz de) Her nerede olursanız yüzünüzü onun yönüne çevirin. Öyle ki, onlardan zulmedenlerin dışında insanların, size karşı bir delilleri olmasın. Onlardan korkmayın, Benden korkun, üzerinizdeki nimetimi tamamlayayım. Umulur ki hidayete erersiniz. (Bakara Suresi, 150)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna