Veccehtu duası ve anlamı (Arapça-Türkçe)
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Veccehtu duası ve anlamı (Arapça-Türkçe)

Veccehtu duası ve anlamı (Arapça-Türkçe)

   

Veccehtu duası ve anlamı (Arapça-Türkçe)

Veccehtü duası ne zaman okunur? İşte veccehtü duası nerede okunur, veccehtü duası arapçası ile veccehtu duası ve anlamı.

Veccehtü duası namazlarda ayakta iken okunur. Veccehtü duası namaza niyet edip iftitah tekbiri aldıktan sonra fatiha süresine başlamadan önce okunur. Veccehtu Duası, Peygamber Efendimizin okuduğu dualardan biridir. En çok bilinen rivayat olan İbnu Ömer'in rivayetine göre, Peygamberimiz namaz kılmaya başlamadan önce ”Veccehtu vechiye” şeklinde başlayan bu duayı okurdu. Şafi Mezhebine tabi olan Müslümanlar namaz ibadetine başlayınca fatiha suresinden önce bu duayı okurlar. Tekrar belirtmek gerekirse, Hanefi mezhebinde ilk tekbirden sonra Sübhaneke duası okunur. Şafiiler de veccehtü duasını okur.

Veccehtü duası arapça yazılışı

وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَالسَّمَوَاتِ وَالأَرْضَ حَنِيفًامُسْلِمًا وَمَااَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ، إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

Veccehtü duası okunuşu
Veccehhü vechiye lillezi fetares-semavati ve'l arde hanifen müslimen vema ene minel müşrikin. İnne salati ve nüsiki ve mahyaye ve memati lillahi rabbi'l-alemin.

Veccehtu duası anlamı
Şüphesiz ki ben yüzümü birmuvahhit olarak o yerleri ve gökleri yaratmış olan Allah'a yönelttim. Ben müşriklerden değilim. Şüphesiz ki benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm hiçbir ortağı olmayan alemlerin Rabbi olan Allah içindir.

Veccehtü duası dinle

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna