Almanya'daki Türkler ne zaman oy kullanacak
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Almanya'daki Türkler ne zaman oy kullanacak

Almanya'daki Türkler ne zaman oy kullanacak

   

Almanya'daki Türkler ne zaman oy kullanacak

24 Haziran 2018 de yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27.Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, Almanya"da yaşayan 1,4 milyon Türk vatandaşı oy kullanacak. Yurt dışında yaşayan Türkler hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimi için oy kullanacak. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı seçmenler için 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık kurulması kararlaştırıldı.

Almanya, Avusturya ve Fransa'da oy kullanma işlemleri 7-19 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılacak. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde ise 30 Haziran-4 Temmuz tarihlerinde ve azami 5 gün süre ile oy kullandırılması, başlangıç ve bitiş tarihlerinin de ülkelere göre farklı olabileceği kararlaştırıldı. Yurt dışındaki temsilciliklerde oy verme saatleri hafta içi ve hafta sonu 09.00-21.00 olarak uygulanacak, aynı ülke içinde oy kullanma gün ve saatleri aynı olacak.

Yurt dışı temsilciliklerde sandık kurulması için gereken asgari seçmen sayısı ülke genelinde 500 olarak belirlenirken, bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı ise bin 200 olarak tespit edildi.

Yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanacağı ülkelerden Almanya'da 13, ABD'de 7, Fransa'da 6, Rusya, Çin ve Yunanistan'da dörder, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, İsviçre, İran ve Kazakistan'da ise üçer temsilcilikte oy verilebilecek.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna