Almanya'da her gün yaklaşık bin kişiye iftar yemeği
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Almanya'da her gün yaklaşık bin kişiye iftar yemeği

Almanya'da her gün yaklaşık bin kişiye iftar yemeği

   

Almanya'da her gün yaklaşık bin kişiye iftar yemeği

11 Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif'in vazgeçilmezlerinden olan toplu iftar geleneği yaklaşık beş milyon Müslüman'ın yaşadığı Almanya'da da yerini tuttu. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı, Almanya'nın Köln kentinde ramazan ayı boyunca her gün yaklaşık bin kişiye iftar yemeği vermeyi planladıklarını söyledi.

Müslümanların kutsal ayı Ramazan, yaklaşık beş milyon Müslüman'ın yaşadığı Almanya'da da kendini hissettiriyor. Ramazan ayında sosyal dayanışma ruhunun pekiştiği iftar sofraları, Müslüman olmayan Almanlarla Türkiye kökenli Müslümanların da bir araya gelmelerine olanak sağlıyor.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 16 Mayıs 2018 çarşamba gününden itibaren bir aylık rahmet, bereket ve mağfiret mevsiminin evlere, beldelere ve yurtlara misafir olacağını, kalpleri Allah ve Peygamber sevgisi ile dolu müminlerin arınmasına vesile olacağını ifade etti.

Aşıkoğlu, ramazan ayının dini hayatta çok önemli bir yeri olan, rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, yardımlaşma ve dayanışmanın artığı, sevginin, saygının, sabrın ve kardeşliğin daha da güçlendiği, birlik ve beraberliğin pekiştiği mübarek bir ay olduğunu belirtti. Aşıkoğlu açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

"Cami görevlilerimiz günübirlik farklı camilere giderek irşat programları gerçekleştirecekler. Köln'deki genel merkezimizde ramazan ayı boyunca her yıl olduğu gibi bu yıl da her gün yaklaşık bin kişiye iftar yemeği vermeyi planlıyoruz. Her gün fiziki imkanı olan derneklerimizde iftar sofraları kurulacak, bu iftar sofralarımızı Alman misafirlerimize, üniversite öğrencilerine, komşularımıza ve Almanya'ya mülteci olarak sığınan kardeşlerimize açacağız. Gündüzlerimizi camilerde mukabelelerle, gecelerimizi de teravih namazlarıyla ihya edeceğiz. Ayrıca Kadir gecesinde bütün camilerimizde özel programlar tertip edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna