Balina ne demek
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Balina ne demek

Balina ne demek

   

Balina ne demek

Balina pek çok kimsenin sandığı gibi dev bir balık değil, su içindeki hayata uymuş, sıcakkanlı memeli bir hayvandır. Bu dev yaratık, planktonla beslenir.

Tıpkı yunus, kaşalot ve benzeri balıklar gibi balina da, suyun içinde yaşayabilen memeli bir hayvandır. Dişisi yavrusunu memelerinden salgıladığı sütle emzirir, solunumunu havayla yapar, bununla beraber yine de uzunca bir süre suyun içinde kalabilir. Balina suyun üzerine çıktığı zaman, akciğerlerindeki su buharıyla zengin havayı başının üzerindeki burun deliklerinden fıskiye gibi havaya fışkırtır. Tonlarca ağırlığı bulan yağı için balina avına çıkan avcılar, yakınlarda balina bulunduğunu, bu fıskiyelerden görüp anlarlar. «Mavi balina» denen çeşidinin boyu bazılarında 30 metreyi bulur.

Balinaların gövdeleri mekik şeklinde, ince uzun ve ortada kalındır. Ön uzuvları değişerek yüzgeçe dönüşmüştür. Arka uzuvları ise çok küçülmüştür, belkemiğine bağlı değildirler ve gövde içinde gizlidirler. Kuyrukları yatay olarak düzleşmiştir. Hemen hemen hiç kılları yoktur ve kalın bir yağ tabakası ile soğuktan korunurlar. Grup olarak yüksek bir zekâ düzeyine sahiptirler. Balinalar genel olarak iki gruba ayrılırlar. Bunlardan biri, Dişli balinalar diğeri ise dişsiz balinalar'dır. Dişli olanlar diğerlerine göre daha küçüktür. Dişsizler ağızları ile suyu çekerler ve suyun içindeki balıkları yiyerek beslenirler. Balinaların ömrü 200-300 yıldır. Memeli deniz hayvanları üremede her yönden kara memeli hayvanlarına benzerler. Gebelik zamanı genellikle bir seneye kadar uzayabilir. Fakat bazan bu süre cinslere göre 11-15 ay şeklinde değişir. Büyük balinalar genellikle 5-6'ncı yaşlarından sonra erginlik çağına girerler ve muhtelif senelerde yavrularını doğururlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna