Alize rüzgarı ne demek
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Alize rüzgarı ne demek

Alize rüzgarı ne demek

   

Alize rüzgarı ne demek

Alizeler, sıcak iklim kuşağı üzerinde, bütün yıl boyunca aynı yönde düzenli olarak esen rüzgârlardır. Diğer bir ifade ile Alizeler; kuzey ve güney yarıkürelerinde, Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus'un doğu bölümlerinde, subtropikal yüksek basınç alanlarından ekvatoral alçak basınç alanlarına doğru bütün bir yıl boyunca esen rüzgârlardır. Uçaklarla yelkenli gemiler, daha çabuk gitmek için bu rüzgârlardan yararlanırlar.

Sıcak iklim kuşağı (tropikal bölge) bütün yıl boyunca yeryüzünün en sıcak yeridir. Ekvatoral güneşin etkisiyle ısınan hava yükselince, boşalan yer kuzeyden, ya da güneyden kayarak gelen daha serin bir havayla dolar. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi sebebiyle alizeler yönlerinden bir miktar kaymışlardır. Meselâ: Kuzey yarıküresindekiler kuzeydoğudan güneybatıya, güney yarıküresindekiler de güneydoğudan kuzeybatıya doğru eserler. Büyük uçaklar rotalarını, bu rüzgârların estiği bölgelerden geçecek şekilde düzenlerler ve süratlerinin böylece biraz daha artmasına sebep olurlar.

Alize rüzgârları tropikler arasındaki farklı hava basınç alanlarından doğar. Her iki yarımkürede, 30° kuzey ve 30° güney paralellerindeki yüksek basınç alanlarındaki hava, ekvatoral bölgedeki alçak basınç alanlarına doğru kayar. Yerkürenin ekseni çevresinde yaptığı dönme hareketi alize rüzgârlarının doğrultusunda sapmaya neden olur. Bu sapma sonucu kuzey yarımküresindeki kuzey alizesi kuzeydoğu-güneybatı; güney yarımküredeki güney alizesi güneydoğu-kuzey batı doğrultusunda ekvatora doğru eserler. Ekvatoral alana alizeler etkisiyle sürüklenen hava buradaki orta basınç alanlarında yükselir ve troposferin üst tabakalarında ters doğrultuda esen rüzgârlara neden olur. Ters Alizeler adı verilen bu hava akımlarının nedeni ekvatoral alanların yukarı kesimlerindeki yüksek basıncın kutup bölgelerine gidildikçe azalmasıdır. Alize rüzgârlarının düşey doğrultudaki kalınlıkları ortalama 3.000 m'dir. Bu rüzgârlar düzenli olarak, saatte ortalama 20 km hızla eserler. Coğrafi açıdan büyük önem taşıyan alize rüzgârlarının karadan esenleri yoğun kuraklıklara, buna karşın denizden esenleri sürekli ve bol oranda nem ve yağmura neden olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna