2018 Plaka değiştirme ücreti ne kadar
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 2018 Plaka değiştirme ücreti ne kadar

2018 Plaka değiştirme ücreti ne kadar

   

2018 Plaka değiştirme ücreti ne kadar

Plaka değiştirme ücreti ne kadar 2018 ve Plaka yenileme için gerekli evraklar nelerdir? İşte 2018 Plaka değiştirme ücreti, Plaka yenileme için gerekli evraklar ve Şoförler odası plaka basım ücreti hakkında bilgi.

Taşıtlar insan hayatı için çok önemli bir yere sahiptir. İnsanoğlunun yaşamını kolaylaştıran ve günümüzde ulaşımda etkin olan araç plakaları ise, trafikteki taşıtların bulundurmak zorunda olduğu ilk ögedir.

Araç plakası yenileme ve araç plakası değiştirme aynı şey değildir. Plaka değiştirme; alım-satım ya da adres değişikliğinden ötürü plaka bilgilerinin tamamen değişmesi işlemidir. Plaka yenileme ise eskiyen plakanın yıpranması veya silinmesi durumunda plakanın eski plaka bilgileri ile yenilenmesidir. Peki plaka değiştirme işlemi nasıl yapılır, plaka değişikliği İçin gerekli evraklar nelerdir ve plaka değiştirme ücretleri ne kadardır?

2018 Plaka değiştirme ücretleri ne kadar?

Plaka değiştirme ücreti 40 TL noter bedeli ile birlikte 240 TL'dir. Sonrasında Şoförler Odasına yapılan 43 TL'lik ödeme ile toplamda 283 TL'dir.

Araç plakası nasıl değiştirilir?

Araç plaka değişim işlemleri devlet kontrolünde yapılan işlemlerdir. Bu işlemler şunlardır;

1- Noterde, ikinci el arabanın satış ve devir işlemlerini yaparken aracın plaka değiştirme durumu notere bildirilir.

2- Sonra bulunduğunuz il ya da ilçenin Emniyet Genel Müdürlüğüne plaka değişikliği için başvuruda bulunmanız gerekir. Bu başvuru için size 30 günlük bir süre tanınır. Plaka değişikliği için gerekli evraklar şunlardır;

a) Nüfus Cüzdanı
b) Aracın eski trafik belgeleri ve eski plaka
c) Zorunlu sigortaya dair poliçe
d) Noter satış belgesi veya geçici tescil belgesi
e) Şoförler Odasından alınan nakil dosyası

3- Aracınızın zorunlu trafik sigortası ve muayenesinde bir eksik olmadığından emin olun.

4- Tüm bu işlemlerden sonra Trafik Tescil Kuruluşuna başvurunuzu yapınız. Başvuru yapacağınız Trafik Tescil Kuruluşu ikamet ettiğiniz il sınırları içinde olmalıdır. Bu işlem için bazı illerde önceden randevu almanız gerekmektedir.

Randevu şartı genelde büyük iller için geçerlidir. Randevu almak için o ilin Emniyet Müdürlüğü internet sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

5- Tüm bu adımları tamamladıktan sonra, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Tescil Şubeden verilen onay kâğıdıyla size en yakın Şoförler Odasına giderek plakanızı bastırabilirsiniz. Sonrasında tekrar Trafik Tescil Şubeye başvurmanız gerekmektedir.

İkamet değişikliği durumunda plaka değişikliği işlemleri nelerdir?

İkamet değişikliği durumunda yapılacak işlemler sırasıyla şöyledir;

1- İkamet ettiğiniz ilde bulunan Nüfus Müdürlüğüne gidip, ikamet değişikliği talebinde bulunmalı ve yeni bir ikamet belgesi almalısınız.

2- Vergi Dairesinden aracın MTV borcu olmadığına dair belge alınız.

3- Şoförler Odasına adres değişikliği sebebiyle plaka değiştirme talebinizi iletiniz. Bu talep karşılığında sizin adınıza bir dosya düzenlenecektir. Belli bir ücret karşılığında bu dosyayı alabilirsiniz.

4- Şoförler Odasından aldığınız bu dosya ile Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Tescil Şubeye başvurunuzu yapınız. Bulunduğunuz ile göre randevu almayı unutmayınız.

5- Bütün evraklar ile Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Tescil Şubeye gidip gerekli ücreti ödeyerek başvurunuzu tamamlayın.

6- Ardından plaka talep fişini alıp size en yakın Şoförler Odasına giderek plakanızı bastırabilirsiniz. Plakanızın basımı 15-20 dakika sürecektir.

7- Son olarak yeni plakanızı aldıktan sonra sigortanızı güncellemeyi unutmayınız.

Plaka Değişikliği Süresi Nedir?

2018 yılı itibari ile plaka değiştirme işlemlerinde sizlere ayrılan süre 1 ay ( 30 gün ) olarak belirlenmiştir. Satış işleminin ardından belirlenen bu 1 aylık süre içerisinde plakanızı değiştirebilirsiniz.

Plaka Değişikliği Dilekçesi

Plaka değişikliği dilekçesi Noter satışı ile alınan ve üstünüze geçirdiğiniz yabancı plaka arabaların plaka değişikliği için kullanılmaktadır. Daha sonra dilekçe örneğini indirip dilekçeyi doldurduktan sonra başvuru yapmanız gerekir.

Hasarlı Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Hasarlı plaka değişiminde yukarıdaki belgelere ihtiyaç yoktur. Sadece Trafik Şube Müdürlüğüne giderek ruhsatınız ve hasarlı plakanızın resmi ile başvuru yapabilirsiniz. Trafik Şube Müdürlüğünden onay işlemi alındıktan sonra plaka yenileme işleminizi ilinizde bulunan Şoförler Odasından bastırabilirsiniz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna