Komodo ejderi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Komodo ejderi hakkında bilgi

Komodo ejderi hakkında bilgi

   

Komodo ejderi hakkında bilgi

Komodo ejderi ne yer, komodo ejderi nerde yaşar ve kertenkele türünün yaşayan en büyük üyesi komodo ejderi kaç yıl yaşar? İşte dünyanın en büyük kertenkele çeşidi olan komodo ejderi hakkında bilgi.

Uzunluğu üç metreyi aşan bu dev kertenkele yalnız Sonda takım adalarından bazılarında, özellikle adını taşıdığı Endonezya'nın Komodo adasında yaşar. Günümüzde sadece Endonezya'nın Komodo, Rinca (veya Rintja), Padar, Flores, Gili Motang, Owadi ve Samiin adalarında yaşamaktadırlar. Ortalama ağırlıkları 70 kilo civarındadır. Bazı hayvanlar için gerçekten bir canavardır. Yavru geyikleri, yavru yaban domuzlarını, hatta yabani atları yerler. Onların en büyük gıdası her türlü hayvan leşleridir. İnce bir boynu ve uzun bir koyruğu vardır. Bu koyruğu sağa sola sallayarak kendisine yaklaşan çeşitli düşmanlarını uzaklaştırır. Bunların suda yüzen çeşitleri de vardır. Komodo ejderi yaklaşık olarak 30 yıllık bir ömre sahiptir.

Yeryüzünde halen varlığını sürdüren ve bunu milyonlarca yıl boyunca başarmış olan Komodo ejderi, yumurtlayarak üremektedir. Tek bir doğumda yaklaşık olarak 20 adet yumurta üreten Komodo ejderi, doğum safhasını Mayıs ve Ağustos aylarında geçirir. Uzun yıllar boyunca hayatta kalabilen Komodo ejderi, kendi türünün en saldırgan yırtıcılarından biridir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna