Geko kertenkelesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Geko kertenkelesi hakkında bilgi

Geko kertenkelesi hakkında bilgi

   

Geko kertenkelesi hakkında bilgi

Geko nedir ve geko ne yer? Gecko kertenkelesi özellikleri nelerdir? İşte Geko kertenkelesi hakkında bilgi.

Geko yada gecko, sıcak bölgelerde yaşayan bir çeşit kertenkeledir. Gekolar aynı zamanda ev kelerleri olarak bilinmektedir. Geko; Üstü pullarla kaplı, vücudu yassı, sesten hoşlanan ve dillerini damağa sürterek ses çıkaran, iri gözlü gececil kertenkelelerdir. Ayak parmaklarındaki emme özelliği sayesinde cama bile tırmanabilirler. Geceleri dolaşır, böcekleri yer.

Geko boyları 1,5 cm ilâ 60 cm arasında değişse de genellikle ufak sürüngenlerdir. Yurt dışında evlerde sıkça beslenen sürüngenlerden birisi olsa da ülkemizde çok yaygın değildir, yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Doğal ortamları sıcak ortamlardır ve sıcak ortamlarda yaşamayı severler. Evlerde beslenenler genellikle 15-20 cm civarındadır. Türüne göre farklı renklerde görmek mümkündür.

Gekolar, Agama"lar ve iguana"lar gibi kalın dilli kertenkelelerdendirler. Büyük, kalın ve etli olan bu dilin hemen bütün yüzeyi ağzının tabanına yapışık olmasıdır. Sadece dilin ön ucu serbest olup, gekonun, avını yakalayabilmesi için ağızdan dışarı çıkabilir.

Geko"lar, göz kapaklarının yılanlardaki gibi gözün önünde birleşmiş olması dolayısıyla agama"larla iguana"lardan ayrılırlar. Gözleri, saat camına benzemiş olan gözkapaklarının arkasından görür. Bundan ötürü de geko"ların agamalarla iguana"larda rastlanmayan sabit ve donuk bir bakışı vardır.

Gekoların üç yüz kadar türleri arzın bütün sıcak kısımlarına ve özellikle Hindistan ve Avustralya çevrelerine dağılmıştır. Tüm uzunlukları 20-35 santimi geçmez. Çöl bölgelerinin bazı gekolarının dışındakiler, parmaklarının, genişleyerek yapışkan ve yastıklı birer organ halini almış olmasından tanınırlar. Bu sayede en pürüzsüz yüzeylerde ve tavanlarda bile şaşılacak bir rahatlıkla koşabilir.

Geko Türleri
- Mardin gekosu (Cyrtopodion heterocercus)
- Tombul geko (Stenodactylus grandiceps)
- İnce parmaklı geko (Cyrtopodion kotschyi)
- Yaprak parmaklı geko (Asaccus elisae)
- Leopar gekosu (Eublepharis angramainyu)
- Karinalı geko (Cyrtopodion scaber)
- Geniş parmaklı geko (Hemidactylus turcicus)

Geko Bakımı ve Beslenmesi
Gekoların evde bakımı için onların doğal ortamlarına en yakın olan şekilde bir alan oluşturmamız gerekir. Teraryumlar gekolar için uygundur ama ne kadar büyük olursa gekonuzun sağlığı da o kadar iyi olacaktır. Teraryumda bitkiler, ağaç kabukları yer alabilir. Aynı zamanda ışık önemlidir. Sıcaklık ise özellikle kış dönemlerinde önemlidir ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Beslenme konusunda ise gekonun türü önemlidir. Genellikle birçok tür böcekler ile beslenir. Bunun yanında otçul olan türlerde vardır. Geko beslerken hem böceklerden, hem hazır yemlerden hem de bitkilerden yararlanılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna