Baldızla evlenmek haram mı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Baldızla evlenmek haram mı

Baldızla evlenmek haram mı

   

Baldızla evlenmek haram mı

Baldız nedir yani baldız kime denir ve baldıza nikah düşer mi? Baldız mahrem midir? İşte baldız anlamı, baldız ile evlenmek caiz midir ve baldızıyla evlenmenin hükmü hakkında bilgi.

Baldız, erkeğe göre karısının kız kardeşidir. İslam dini Baldız ile yani Eşinin kız kardeşiyle evlenmeyi eşi hala nikahı altında iken haram kılmıştır. Ancak eşinin ölmesi veya boşanmaları halinde iddet dolduktan sonra baldız ile nikahlanmak caizdir. Tekrar belirtmek gerekirse;

Erkek için baldız hakkında geçici mahremiyet vardır. Bir kimse hanımının kardeşiyle evlenemez; ancak hanımı vefat ederse evlenebilir. Diğer hususlarda ise baldız yabancı kadın gibidir; mahremiyet sınırlarına dikkat edilmesi gerekir.

İslam dini bazı nikahları ebediyyen haram kılmışken bazı nikahları da geçici olarak haram kılmıştır.Bu haramlığı meydana getiren sebepler ortadan kalktığı zaman nikahtaki haramlık ta ortadan kalkar.

Geçici haramlığa giren üç sınıftır ve şunlardır:

1- Karısının kız kardeşi (baldızı)
2- Karısının halası
3- karısının teyzesi

Bir erkeğin bu hanımlardan birisiyle evlenmesinin haramlığı nikahı altındaki ailesinin kız kardeşi,hala veya teyzesi ile aynı zamanda bir erkeğin nikahı altında toplanmış olacağından doğmaktadır.

Karısı ile olan bağlılığı (nikahı)boşama veya ölüm ile kopacak olursa,haramlık sebebi ortadan kalkmıştır.Bu taktirde baldız ,hala veya teyzeden biri ile nikahlanılması helal olur.Ancak boşadığı karısının iddet zamanı bitmiş olmalıdır.Bu müddet dolmadan, boşanmış olsalar bile ,diğerleri ile nikahlanmak caiz olmaz.

Bir erkeğin ister baldızına isterse de yabancı kadına kötü gözle bakması caiz değildir. Bu gibi akrabalarla mahremiyete yabancılardan daha fazla dikkat etmek gerekir. Bir evde yalnız kalınması da caiz değildir.

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir defasında, "Kadınların bulunduğu yere girmekten sakının." buyurdu. Ensardan bir zat, "Yâ Resulallah, kayınlar (erkeğin akrabaları) hakkında ne buyurursunuz?" şeklinde sorması üzerine, "Kayın ölümdür." buyurdular.

Bu hadisin şerhinde İmam Nevevi der ki:

"Bir kimse âdet ve geleneğe göre, kardeşinin hanımıyla baş başa kalır, işte ölüm budur. Söyleşinin yasaklanması yabancı erkeklerden daha lâyıktır. Hadisin doğru mânâsı da budur."

Baldız için de aynı şekilde mahremiyet sınırlarına çok iyi dikkat etmek gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna