Everest dağı nerede ve kaç metredir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Everest dağı nerede ve kaç metredir

Everest dağı nerede ve kaç metredir

   

Everest dağı nerede ve kaç metredir

Everest dağı nerede? Everest dağı'nın yüksekliği ve Everest dağı'nın uzunluğu ne kadardır. İşte Everest dağı hakkında bilgi.

Everest Dağı, dünyanın en yüksek dağıdır. Yeryüzünün en yüksek tepesi olan Everest, Himalaya dağlarının sekiz bin metreyi aşan on dört doruğu içinde en heybetlisidir. Himalayalarda, yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin–Nepal sınırı üzerinde yer alır. Everest Dağı'nın yükseliği 8.848 metredir.

Bu tepe, Nepal ile Tibet'i ayıran sınırı çizer. Dondurucu soğuk, doğal engeller ve altı bin metrenin üstünde havanın, solunum maskesi kullanmayı gerektirecek kadar seyrettik olması gibi nedenlerle tırmanılması çok güç olan bu tepe, bugüne kadar birçok dağcının hayatına mal olmuştur. Nihayet 29 Mayıs 1953'te, Yeni Zelanda'lı dağcı Edmond Hillary, kılavuzu ve taşıyıcısı Nepal'li Tinsing'in eşliğinde Everest'in doruğuna ulaşabildi. Everest bir İngiliz coğrafyacısının adıdır; XIX. Yüzyıl'da pek iyi bilinmeyen ve «Dünyanın Çatısı» diye adlandırılan bu bölgenin tam ve doğru bir haritasının yapılmasında büyük katkıları olan bu coğrafyacının adı, bu tepeye verilmiştir.

Everest Dağı nerede bulunur?


Everest Dağı Hakkında Bilgiler

- Mahalangur sırasının bir parçası olan Everest, 29,035 feet (8848 metreye eşit) yüksekliğindedir.

- Hawaii"deki faal olmayan Mauna Kea volkanı, deniz seviyesinden sayılmadığı sürece dünyanın en yüksek dağı olarak ilk sırada yer almaktadır.

- Everest dağı ise 60 milyon yaşındadır, Hindistan tektonik plakasının Asya plakasına doğru olan hareketinden dolayı oluşmaya başlamıştır. Bölgedeki devam eden tektonik aktivitelerden dolayı, Everest her yıl yaklaşık çeyrek inç (0.25") kadar yükselmektedir.

- Zirvenin tam ortası Nepal ve Çin sınırı olarak kabul edilmektedir; zirvenin güneyi Nepal, kuzeyi ise Çin"dir (Tibet olarak da bilinir).

- Çomolungma (Tibetçe"den gelen sözcük) evrenin kutsal annesi anlamına gelmektedir.

- Kendilerini sıcak tutmaları için tırmanıcılara zirvede oksijen kullanmaları önerilmektedir. Yiyecek olarak ise zirveden önce bolca pirinç ve noodle tüketirler, çünkü bu tırmanıcılar zirve tırmanışı esnasında oldukça enerji harcarlar. Yine de, ortalama olarak dağcılar günlük bazda 10.000 'den fazla kalori yakmaktadır ve bu sayı zirve tırmanışı sırasında iki katına çıkmaktadır. Genel olarak, dağcılar normalde sefer boyunca ağırlıklarından 4 ile 9 kilogram (10-20 lbs) kaybetmektedirler.

- 4,000 farklı kişi tarafından bildirilen rotalara göre, şu ana kadar Everest"e 7,000"den fazla zirve tırmanışı yapılmıştır.

- Everest"e tırmanmayı başaran en yaşlı kişi (Japonya"dan) Miura Yiuchiro idir, 23 Mayıs 2013"te tırmanmıştır ve tırmandığında 80 yaşındadır.

- Everest"in zirvesine doğru 18 adet resmi tırmanış yolu bulunmaktadır.

- Everest"in zirvesine adım adan ilk kadın, Japon bir dağcı olan Junko Tabei idir (1975 yılında).

- Düşmeyi önlemek için dağcılar naylon ipler (çapı 10mm) kullanmaktadırlar. Zirveye doğru başarılı bir şekilde yol almak için dağcılar, üzerinde sivri uçlar bulunan spor botlardan giyinmektedir ki bunlara krampon denmektedir. Ayrıca dağcılar kayalık ve buzlu yüzeylerde aşağı düşmemek için buz baltalarını kullanmaktadırlar. Kıyafet olarak, içleri kay tüyü ile dolu olan elbiseler giymektedirler.

- Sherpa, Nepal"in batısında yaşayan insanların genel adıdır. Başlangıçta Sherpalar, birkaç yüzyıl önce Tibet tarafından göç etmişlerdir. Sherpalar, ana kamp alanı üzerinde bulunan orta kamplarda gıda, çadır ve destek malzemelerini taşımak için dağcılara yardım ederler.

- Dağcılar 7925 m rakımda kendilerine ait oksijen tüplerini kullanmaya başlarlar (26,000 feet), buna rağmen dağcılar bu oksijen tüpleriyle birlikte sadece 915 metre daha da aşağıdaymış gibi hissederler. Genel olarak 8230 metre yükseklikte, dağcılardan biri kendisini deniz seviyesinden 7315 metre yükseklikteymiş gibi hisseder ki bu fark pek de önemli olmamaktadır.

- Sıcaklık -62 C"ye kadar inebilmektedir.

Everet Dağı videosu izleEveret Dağı İklimi

Everest Dağı dünya atmosferinin üçte ikisini geçerek oksijenin az olduğu üst katmanlara ulaşır. Oksijen eksikliği, sert rüzgarlar ve aşırı soğuklar yukarı yamaçlarda herhangi bir hayvan yada bitkinin yaşamasına olanak vermez. Yaz musonları sırasında yağan kar rüzgarla ufalanarak yığılır. Bu kar yığıntıları buharlaşma çizgisinin üzerinde olduğundan genellikle buzulları besleyen büyük buzkar çanakları oluşmaz. Bu nedenle Everest`in buzulları yalnızca sık sık düşen çığlarla beslenir. Ana sırtlarla birbirinden ayrılan dağ yamaçlarındaki buz katmanları dağın eteklerine kadar bütün yamacı kaplamakla birlikte, zaman içinde iklimin değişmesiyle ağır ağır çekilmektedir. Kış aylarında kuzey batıdan gelen güçlü rüzgarlar karları süpürerek doruğun daha çıplak bir görünüm kazanmasına yol açar.

Everet Dağına tırmanan Türk tırmanışçılar

Everest`e çıkan ilk Türk dağcı, 21 Mayıs 1995'te Nasuh Mahruki oldu. Zirveye Nepal yönünden çıkan ilk Türk ise 23 Mayıs 2001`de yaptığı tırmanışla Tunç Fındık`dır. Elif Eylem Maviş, 15 Mayıs 2006`da Everest`e tırmanan ilk Türk kadını oldu. Aynı tırmanış, Türklerden oluşan bir ekibin ilk Everest zirve çıkışıdır. [2] Bu ekip, bir Türk dağcının ilk oksijensiz tırmanışını gerçekleştirmeyi de denemekle birlikte, bu hedefe ulaşamadı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna