Şeriat nedir kısaca
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Şeriat nedir kısaca

Şeriat nedir kısaca

   

Şeriat nedir kısaca

Şeriat, Allah'ın kanunlarına denen fıkıh terimidir. Şeriat, İslam'ın getirdiği hükümlerin genel adıdır. Doğru yol, hak din yolu, nur, aydınlık ve ışıktır. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)'in Allah'u Teâla'dan aldığı emir ve yasakları insanlara gösterdiği yoldur. Bu yoldan başka bir yola giren kimseler apaçık bir sapıklığa ve helâke doğru sürüklenmektedir.

“Müslümanım” diyen, Şeriatı kabul etmiş demektir. “Ben Şeriatçı değilim“ demek çok tehlikelidir, direkt dinden çıkarır. Bunun anlamı “Ben Allah'ın kanunlarına uyanlardan değilim“ demektir. Allah'ın kanunlarına uymayanlar ise, çok pişman olacakları bir yola sürüklenirler. Bilmeden yapan kimseler ise, Kelime-i Şahadet getirerek imanını tazelemeli, tövbe ve istiğfar etmeli, ayrıca bir daha böyle yapmamak için samimiyetle Allah'a bağlanmalıdır.

İnsanların çoğu, cehaletten dolayı şeriatın ne olduğunu bilmeden ileri geri konuşanlar büyük bir hata yapmaktadır. Şeriatın ne olduğunu öğrenmek, bilmek ve bilmeyenlere de öğretmek, anlatmak gerekir. Kesin olarak inanılması gereken şeyleri bilmeden, anlamadan, kötülemek; o kişiyi kötü yola sokar ve pişman olacağı şeyler yaptırır. Bilmeden boşu boşuna amelleri yok olur.

Sana da daha önceki kitabı doğrulamak ve onu korumak üzere hak olarak Kitab'ı (Kur'an"ı) gönderdik. Artık aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet; sana gelen gerçeği bırakıp da onların arzularına uyma. (Ey ümmetler!) Her birinize bir şerîat ve bir yol verdik. Allah dileseydi sizleri bir tek ümmet yapardı; fakat size verdiğinde (yol ve şerîatlerde) sizi denemek için (böyle yaptı). Öyleyse iyi işlerde birbirinizle yarışın. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık size, üzerinde ayrılığa düştüğünüz şeyleri(n gerçek tarafını) O haber verecektir.” (Mâide / 48)

Sonra da seni din konusunda bir şeriat sâhibi kıldık. Sen ona uy; bilmeyenlerin isteklerine uyma.” (Câsiye / 18)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna