Deve kuşu hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Deve kuşu hakkında bilgi

Deve kuşu hakkında bilgi

   

Deve kuşu hakkında bilgi

Koşucu kuşlar; bu gruba giren kuşların kanatları gelişmemiş ve uçabilme hassasını kaybetmiştir. Buna karşılık ayakları güçlenmiş, vücutları irileşmiştir. Kuşların en irileri koşucu kuşlardır. Bunların göğüs kemikleri çıkıntısızdır.

DEVEKUŞU

Koşucu kuşların tipik örneği devekuşu ve çeşitleridir. Deve kuşunun yüksekliği iki metreden fazladır. Kuşların en irilerinden bîridir. Yumurtaları da çok büyüktür. Afrika'da yaşar. Kanatlarındaki kuvvet ve uçma yeteneği azaldıkça ayakları kuvvetlenmiş, kalınlaşmıştır. Çok hızlı koşar. Bazen hızı saatte 70-80 kilometreyi aşar. Devekuşları erkek ve dişi nöbetleşe 42 gün kuluçkaya yatar. Erkek geceleri, dişi gündüzleri yumurtaları bekler. Devekuşu çok pisboğazdır,ne bulursa yutar.

DİŞİ VE ERKEK DEVEKUŞU

Devekuşları genellikle çok kalabalık sürüler halinde yaşarlar. Ancak çiftleşme mevsiminde üçer dörder tanesi bir araya gelerek küçük kümeler meydana getirirler.

Avustralyada yaşayan devekuşu: EMU

Koşucu kuşlardan deve kuşunun Avuslralya'da yaşayan akrabasıdır. Vücut yapısı devekuşunda olduğu gibidir. Yalnız tüylerinin renkleri değişiktir. Avustralyalı yerliler bu hayvanı avladıkları için nesli tükenmektedir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna