Helal nedir kısaca
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Helal nedir kısaca

Helal nedir kısaca

   

Helal nedir kısaca

Helal, İslam dinine göre yapılmasında bir sakınca bulunmayan, hatta insana sevap kazandıran her türlü şeye denilir. Haramın tam zıddıdır. Helal rızık kazanmak, helai lokma yemek, helal münasebetlerde bulunmak övülmüş iyi hareketlerdir. Namus ve ahlâk dairesi içinde kazanılmış olan her şey helaldir.

Diğer bir ifade ile Helal, dinin kurallarına aykırı olmayan, dince yasaklanmamış olan şeylerdir. Dinen yapılması veya yenip içilmesi yasaklanmayan, serbest bırakılan şeyler helaldir.

Allâh ve Rasûlü'nün bir şeyin helal olduğunu belirtmesi veya işlenmesinde günah olmadığını bildirmesi, o fiilin helâl olduğunu gösterdiği gibi, o fiil veya şeyin yasaklandığına dair bir delil bulunmaması da helâl olduğunu gösterir.

Helal olan eylemlerin ne yapılmasında sevab vardır, ne de yapılmamasında günah vardır. Haramda ise yapılmasında günah vardır, yapılmamasında sevab vardır.

Bir şeyin helal olması, yapılabilir olduğu anlamına geldiği için, eylem mübahtır, caizdir. Bu sebeple helal yerine mübah ve caiz sözcüğünün de kullanıldığı olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna