Puhu kuşu hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Puhu kuşu hakkında bilgi

Puhu kuşu hakkında bilgi

   

Puhu kuşu hakkında bilgi

Bir baykuş türü olan puhu kuşu bu sülalenin en kudretli hayvanlarındandır. Bu yüzden "Gecelerin Kralı" adı da verilir. Boyu 65-75 santim kadardır. Sırtı pas sarısı, kulakları siyahtır. Ormanlık alanlar, dik yamaçlar, kayalıklar, dağlar yuvalarıdır. Puhu kuşu daha ziyade Asya'nın dağlık bölgelerinde yaşar. İnsanların olduğu yerlerde çok ender bulunur. Gündüzleri taşlar arasındaki bir mağarada uyuklar, geceleri ise, ava çıkar. Bütün gece sabaha kadar bağırır. Yırtıcı bir kuş olmasına rağmen çok ihtiyatlıdır. Kulağı çok hassastır.

Doğada en fazla 20 yıl yaşayabilen bu kuşların doğada bilinen bir düşmanı yoktur. Ana besini memeliler olup, yılan, balık, kertenkele, kurbağa ve kuşları da avlarlar. Boyunlarını  270 dereceye kadar çevirebilmektedirler. Sessiz uçuş yaparlar, uzun mesafe uçuşlarda yumuşak kanat çırpışlarına süzülme hareketiyle ara verirler. Puhu Kuşunun dişileri 2,2 kilogram ila 4,2 kilogram arasında bir ağırlığa sahiptirler. Puhu kuşu eşi ile birlikte yaşar. Aralarında tam bir dayanışma vardır. Kuluçka süresinde de baba kuş anne kuşu besler. Yavrular büyüyüp yuvayı terk ettiklerinde eş bulup yeni yuva kurarlar. Genelde göç etmezler, bulundukları yerde yaşarlar.

Üreme, erkek puhu kuşunun çiftleşme alanını küçük bir çukur kazarak dişiyi davet etmesi ile başlar. Dişi 3 günde bir olmak üzere toplamda 6 yumurtaya kadar yumurtlama yapar ve kuluçka dönemi başlar. Kuluçka döneminde erkek kuş dişi kuşu sürekli besler ve 31-36 gün boyunca dişi kuş kuluçkada kalır. Yavrular yumurtadan çıkınca anne kuş tarafından 3 hafta beslenirler. Baba anneyi beslemeye devam eder. 3 haftadan sonra yavrular kendi kendilerine küçük parçaları yiyerek beslenirler. 52 günden sonra birkaç metrelik uçuşlar yapabilirler. 6 aya kadar ebeveyn bakımında kaldıktan sonra yuvayı terk ederler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna