Turna kuşu hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Turna kuşu hakkında bilgi

Turna kuşu hakkında bilgi

   

Turna kuşu hakkında bilgi

Turna; leylek büyüklüğünde uzun boyunlu, genelde bataklık, göl, ovalık, deniz gibi kıyı kenarlarında yaşayan bir kuştur. Siyah ve kül rengi karışımıdır. Meyve taneleri, tohum, fare ve böcek yer. Kışın sıcak bölgelere göç ederler. Yaklaşık olarak 25-30  yıl kadar yaşayabilmektedirler.

Turna, görüş itibariyle leyleği anımsatır, uzun bacakları ve boyunu sayesinde göçmen kuşlar sınıfında bulunurlar. Leylek ile turna arasında ki farklardan bir tanesi de gagaları olmaktadır. Turnaların gagaları daha küçük, leyleklerin ise biraz daha büyüktür.

Turnalar, çiftleşme yapacakları zamanlar da birbirlerini etkilemek için çeşitli ilginç hareketler de bulunurlar. İki adet yumurta yumurtlarlar. Eşler kuluçka zamanların da sırasıyla kuluçkaya yatarak bir birlerine yardımcı olurlar. Çoğunlukla sürü halinde uçarlar. Genelde göç ederlerken"" V""şeklinde bir görüntü yansıtırlar.

Turnalar, çoğunlukla Eski dünya kuşları olup ıslak alanlarda barınırlar. Güney Amerika, Madagaskar, Malaya Takımadaları, Yeni Zelanda ve Polinezya"nın dışında dünyanın her yerinde rastlanırlar. Amerika turnasının nesli tükenmek üzeredir. Kuzey Amerika"dan Teksas kıyılarına doğru göçü ilgiyle takip edilir.

16 Tane Turna türü vardır ve en bilindikleri şu şekilde sıralanabilinir;

- Taçlı Turna

- Turna

- Telli Turna

- Mavi Turna

- Sibirya beyaz Turnası

- Mançurya ve Japon Turnası

- Cennet turnası

- Avusturya turnası gibi

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna