Sümsük kuşu özellikleri
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Sümsük kuşu özellikleri

Sümsük kuşu özellikleri

   

Sümsük kuşu özellikleri

Sümsük kuşugiller familyasından bir su kuşu türüdür. Pelikanlar ailesi ile akraba olan Sümsük kuşları kaz iriliğindedir. Çok kolay yakalanabildiği için bu ad ile anılır. Birçok çeşitleri vardır. Sümsükler balıkla beslenirler. Sümsükler balık yakalamak için tünedikleri kayalıklardan 25-30 metre yukardan kurşun gibi suya dalar ve balığı yakalar. Bir dalışta suyun bir ila iki metre altına inebilirler. Eğer ilk seferinde avları kaçarsa ayak ve kanatlarını kullanarak su altında yüzerek avlarını kovalayabilirler

Sümsük kuşu, ortalama 81 cm. boyunda ve 1,5 kg. ağırlığındadır. Dişi kuşlar erkeklerden biraz daha büyüktür. Uzun ve sivri uçlu kanatları kahverengidir. Boynu ve kafası beyaz kırçıllı açık kahverengidir. Karnı ve arkası ise beyaz tüylüdür. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere ayakları mavi renklidir.

Mavi ayaklı sümsük kuşları Pasifik Okyanusu'nun doğusunda Kaliforniya'dan Galapagos Adaları ve Peru'ya kadar olan bölgede kıyılarda ve adalarda yaşar. Sümük kuşları tek eşli kuşlardır. Binlerce kuşun bulunduğu kolonide kendi eşlerini seslerinden tanıyabilirler.

Erkek ve dişi birlikte kuluçkaya yatar. Kuluçka sırasında perdeli ayaklarında damarlar artar ve yumurtaları sıcak ayak perdelerinin altında tutarlar. Kuluçkanın ilk yarısında kaybolan yumurtaların yerine yenisi yumurtlanır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna