Pelikan hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Pelikan hakkında bilgi

Pelikan hakkında bilgi

   

Pelikan hakkında bilgi

Pelikan, Kutan olarak da bilinir. Ayrıca Kaşıkçı kuşu da denir. Pelikan 60-70 santim boyunda bir su kuşudur. Büyük yassı gagası vardır. Bataklık kıyılarda yaşar. Kışları sıcak yerlere göç ederler. Toplu halde yaşar, balık yiyerek beslenir. Gagasının altında bir kese vardır. Yuvalarını genellikle sazlık bölgelerde ve toprak üstünde ot ve kamıştan yaparlar. Küçük türler ise koloniler halinde ağaçlar üzerinde barınırlar. Tüyleri beyaz, üzerleri kırmızı benekli, kanat uçları siyahtır. Uçarken boyunlarını geri döndürürler. Çok iyi yüzer ve uçarlar. Kısa ve kuvvetli olan ayaklarının dört parmağı da perdelidir.

Pelikanların avlanmaları çok ilginçtir. Birkaç Pelikan balık avlayacakları zaman yan yana dizilerek saf teşkil ederler. Sonra balıkları ürküterek sığlığa kaçırırlar. Balıklar sığlığa gelince de kepçe gibi gagalarıyla büyük bîr rahatlıkla yakalar ve yutarlar.

Erkekleri dişilerinden daha iricedir. Yazın ülkemizin göl, sazlık ve kamışlıklarında, alçak söğütlerde bulunurlar. İki-üç yumurta yaparlar. Yavrular çok çelimsiz ve çıplak bir vaziyette yumurtadan çıkar. Uzun süre anaları tarafından yarı sindirilmiş hazır besinlerle beslenir. Geliştikçe gagalarını annelerinin kepçelerine daldırarak balık yemeğe başlarlar.

Türkiye'de Konya ilindeki Akgöl, Balıkesir ilindeki Manyas, Samsun ilindeki Balık göllerinde bayağı pelikan (kutan) çeşitleri yaşamaktadır. Dünyada nesilleri azalmış çevre dostu tepeli pelikanlar (kutanlar) Konya ilindeki Akgöl ve Hotamış gölleriyle Kayseri ilindeki Sultansazlığı Gölünde yaşamaktadır. Bunların da nesilleri artık tükenmeye yüz tuttuğundan, devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Amerika'da yaşayan kahverenkli pelikan, denizde yaşayan ve havadan suya dalabilen tek türdür. Gaga ucundan kuyruk ucuna kadar 180 cm olan büyük türleri vardır. Kanat açıklıkları üç metreye ulaşabilir. Kuzeyde yaşayanlar kışın sürüler halinde sıcak bölgelere göç ederler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna