Martılar hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Martılar hakkında bilgi

Martılar hakkında bilgi

   

Martılar hakkında bilgi

Martılar, martıgiller familyasından, uçucu ve yüzücü bir kuştur. Denizin üzerinde yalayabilmesini sağlayacak özelliklere sahiptir. Dünyanın her yerinde, deniz kenarlarında yaşar. Martılar, 35 cm kadar boya sahip, uzun ve sivri kanatlı, iyi uçucu ve yüzücü bir kuş olup parmakları perdelidir. Martıların pekçok çeşidi bulunmaktadır. Cüce martı, gümüşsel martı, kara martı, güler martı önemlileridir.

Martılar toplu yaşarlar. İyice büyümüş olan martıların tüyleri tamamen beyazlaşmış olduğu halde, yavruların kanatlarında ve göğüs kısımlarında siyah lekeler görülür. Saatlerce yorulmadan uçabilir. Balık ve leş yer. Yuvasını kıyılardaki tepelere yapar. Kafasındaki tüyler yazın esmer, kışın ise beyaz bir renk alır. Kanatları, oldukça uzun ve uçları sivri olup, iyi uçmasını temin ederler. Gagaları ortasına kadar düz, sona (ucuna) doğru kanca gibi aşağı kıvrılmıştır. Kuyrukları çoğunlukla çatallıdır. Ayaklarının ön parmakları perdeli, arka parmağı ise serbesttir. Bu sayede suda yüzebilirler. Çok iyi bir yüzücü olan martı, çok kötü hava şartlarında bile deniz üzerinde rahatlıkla yüzebilir ve dinlenebilir. Suya dalma özellikleri yoktur.

Martılar yuvalarına fazla bağlı sayılmazlar. Dişi, yuvaya bıraktığı 2-3 yumurta üzerine 3-4 hafta kuluçkaya yatar. Yumurtadan çıkan yavrular esmer renklidir. Yavru martı, açlığını, anne ve babasının gagasındaki belli noktaya vurmak suretiyle haber verir. Çığlık şeklinde çirkin bir sesi olan martılar dünyanın hemen her yerinde, özellikle çöpü bol olan büyük limanların çevresinde çok miktarda bulunur. Seslerinin çirkin olmasına rağmen vücudu ve uçuşundaki zerafeti, bazı edebi eserlere konu olmuştur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna