Ramazanda oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ramazanda oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı

Ramazanda oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı

   

Ramazanda oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı

Oruç nedir ve oruç iken cünüp olmak orucu bozar mı ve cünüp olarak oruç tutulur mu? İşte oruç anlamı ile oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı hakkında ayrıntılar.

Oruç, Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

İslamın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, Hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Oruç için Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur; ”Ey iman edenler, Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.“ (Bakara 183)

Cünüp olmak orucu bozar mı?
Sahur yedikten sonra uyur ve fecir doğmadan önce veya sonra ihtilam olmuş bir halde uyanan kimse söz konusudur. Bu, ister fecird­en önce, ister sonra ihtilam olsun, uyku halinde vuku' bulduğu için oruca hiçbir zararı yoktur. Çünkü bütünüyle iradesi dışında cereyan etmiş bulunuyor.

Sahur yedikten sonra kişi uyur ve uykuda ihtilam olursa yani cünüp olursa, uyku halinde vuku bulduğu için oruca hiçbir zararı yoktur. Çünkü bütünüyle iradesi dışında cereyan etmiş bulunuyor. Tekrar belirtmek erekirse, eğer kişi oruç iken uyku halinde cünüp olursa orucu bozulmaz. eğer kişi oruçluyken eşi ile cinsel ilişkiye irerse oruç bozlur aynı zamanda kefaret ereklidir. Eğer kişi el ile dokunarak, sürtünerek ya da benzer hareketlerle boşaldı ise orucu bozulur ve kaza etmesi gerekir.

Cünüp olarak oruç tutmak caiz midir?
Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından, gusül abdesti almak gerekir.

Nihat Hatipoğlu uykudayken cünüp olmak orucu bozar mı?

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna