Tavus kuşu hakkında bilgiler
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Tavus kuşu hakkında bilgiler

Tavus kuşu hakkında bilgiler

   

Tavus kuşu hakkında bilgiler

Tavus kuşu tavukgillerden, erkeklerin çok güzel tüyleri olan ve süs için beslenen bir kuştur. Başının tepesinde küçük bir sorgucu vardır. Kuyruklarını yelpaze gibi açarlar. Ana yurdu Asya'nın sıcak bölgeleridir. Yumurtayla çoğalırlar. Yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda kuyruğu bulunmaktadır. Ayrıca tavus kuşlarının kuyruklarının uzunluğu vücutlarının uzunluğundan daha fazladır. Erkek tavus kuşlarının sesleri çok kötüdür. Doğada ne bulurlarsa yer. Ot ve küçük böcekler ile beslenir. Tavus kuşları grup halinde yaşarlar. Tavus kuşları ortalama 12-13 yumurta yapar ve 30 günlük bir kuluçka döneminden sonra tavus kuşu civcivleri yumurtadan çıkarlar.

Tavus Kuşu Türleri

Tavus kuşunun varlığı iki tür olarak bilinmektedir. Bunlardan ilki mavi tavus kuşu, diğeri de yeşil tavus kuşudur.

Mavi tavus kuşu: Genellikle Hindistan'ın alt kesimlerinde yaşamaktadır. Hindistan'ın ulusal kuşu olarak da gösterilmektedir. Bu anlamda Hint tavus kuşu olarak da söylenmektedir. Kurak, yarı kurak ve çalılık alanlarda yaşayan mavi tavus kuşu yuvasını yere yapmasına karşın ağaç tepelerine tünemektedir. Genellikle tohumla beslenen mavi tavus kuşu, bazı durumlarda böcek, meyve ve sürüngen yiyebilmektedirler.
   
Yeşil tavus kuşu: Burma'nın doğusundan başlayıp Cava'ya kadar uzanan alan içerisinde yaşayan bir tavus kuşu olmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan Dünya Koruma Birliği tarafından koruma altına alınarak avlanması yasaklanmıştır.

Bu iki tavus kuşu türüyle birlikte Kongo tavusu olarak bilinen bir tür de bulunmaktadır. Bu tür 1936 yılında keşfedilmiş bir tavus kuşu türü olmaktadır. Tavus kuşu genel olarak tüylerinin güzelliği nedeniyle istenen bir kuş türü olmaktadır. Ancak özellikle hindilerle aynı familyadan olmalarından dolayı etleri de son derece lezzetli olmaktadır. Eski Roma döneminde tavus kuşu özel misafirlere ikram edilmiştir. Tavus kuşu çini sanatında da önemli yer edinmiş bir figür olmaktadır. Türk çini sanatı içerisinde özel hayvan figürü olarak tavus kuşu sıklıkla kullanılmıştır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna