Sırtlan hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Sırtlan hakkında bilgi

Sırtlan hakkında bilgi

   

Sırtlan hakkında bilgi

Sırtlangiller etçiller takımına ait bir hayvandır. Sıcak yerlerde yaşar. Kül rengi sırtında siyah benekleri vardır. Sert ve kısa bir yeleye sahiptir. Korkak bir hayvan olduğundan daha çok leş yiyerek geçinir. Gündüz mağaralarda saklanır. Geceleri ise dolaşarak bulduğu leşleri yer.

Sırtlanlar, dış görünüşleri ile köpeklere benzemelerine rağmen aslında kedimsiler alt takımına dahillerdir ve bilimcilerin fikirlerine göre misk kedisigiller familyasından türemişlerdir. Günümüzün sırtlangilleri Afrika'da ve Güney ile batı Asya'da yaygındırlar.

Sırtlan özellikleri
Sırtlanların ortak özelliklerinden en mühimi, ön bacaklarının arka bacaklarından daha uzun olması. Tırnaklarını kedigiller gibi geriye çekebilme kabiliyetine sahip değillerdir. Sırtlanların cinsel organları tüm memelilerin arasında en ilginçleridir. Dişilerin klitorisi o kadar büyüktür ki, hatta "pseudopenis" olarak tanımlanır. Ayrıca etrafında testislere benzeyen torbacıkları vardır. Bu yüzden sırtlanların cinsiyetini belirlemek yakından izlenilse bile zor olabilir. Bu anatomik özelliklerinden dolayı eskiden çift cinsiyetli oldukları düşünülmüştür ama bu kesinlikle yanlıştır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna