Kokarcalar hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kokarcalar hakkında bilgi

Kokarcalar hakkında bilgi

   

Kokarcalar hakkında bilgi

Kokarca, kürklü bir hayvandır. Kır sansarı adı da verîlen kokarca, vücudundan çıkardığı bir sıvı ile bulunduğu yeri kokutur. Vücudu 70-75 santim, kuyruğu 25-30 santim uzunluğundadır. Nisan, mayıs aylarında bir kerede dört beş yavru yapar. Tavşan ve diğer küçük hayvanları yer. Kokarca çalılıklarda ve ağaçlıklı yerlerde yaşar. Renkleri siyah ya da kahverengi, üzerilerinde beyaz şeritleri ya da benekleri olur. Vücutları zarif ve uzun, bacakları kısa ve kuyrukları çok püsküllü olur. Kazmak için kullandığı ön ayaklarının tırnakları çok uzun ve kıvrıkdır. Çoğu türlerin burunları uzun, gözleri ve kulakları küçük olur.

Kokarcagiller etçiller takımından bir familyadır. Bu familyanın toplam 12 türünün çoğunluğu Amerika kıtasında yaşamaktadır. Bü yüzden Amerika kokarcası adı da verilir. Kısa zaman önce Güneydoğu Asya'da yaşıyan kokan porsukların bu familyaya ait oldukları ortaya çıkmış ve birleştirilmişlerdir.

En mühim özellikleri çok iyi gelişmiş, kötü kokulu bir sıvı üreten anal bezeleridir. Bu kokulu sıvıyı, kendilerini korumak için 6 metre bir mesafeye kadar sıçratabilirler. Anlatılanlara göre bu iğrenç koku, sarımsak, kükürt ve yanık plastik karışımı gibi kokmaktadır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna